Cebula dymka – kiedy i jak sadzić cebulę w ogrodzie

Autor Kamil

Cebula dymka to mała cebula, która wciąż pozostaje w cieniu popularnej zwykłej cebuli. Niesłusznie. Cebulę taką możemy posadzić we własnym ogrodzie i skąd będziemy mogli ją zbierać przez całe lato. I w ten sposób cieszyć się jej delikatnym i pysznym smakiem. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na uprawę własnych roślin, dlatego też coraz bardziej popularne staje się hodowanie cebuli dymki w przydomowym warzywniaku.

Cebula dymka – podstawowe informacje

Cebula dymka jest mała i ma długie, proste liście, które łączą się w kuliste, bulwiaste podstawy. Okrągłe lub owalne cebulki mają wilgotną, cienką skórę, cienkie włoski korzeniowe i różnią się kolorem od białego, prawie półprzezroczystego do czerwonego w zależności od odmiany. Ich zielone łodygi są puste, długie i smukłe o ostrym, gorzkim i bardziej ziołowym smaku niż cebulki. Cebulki te są często spożywane na świeżo, są chrupiące, słodkie i delikatnie ostre. Cebula dymka jest botanicznie sklasyfikowana jako Allium cepa, to młode cebule, które zostały zebrane przedwcześnie i należą do rodziny Amaryllidaceae. Nazwa cebula dymka jest ogólnym deskryptorem stosowanym dla wielu różnych odmian. Cebule dymki są preferowane ze względu na swój łagodny smak, a zarówno cebula, jak i jej liście są jadalne świeże lub gotowane. Cebula dymka zawiera witaminy A, C i K, flawonoidy, potas, wapń i błonnik.

Zobacz także: Niebieskie kwiaty – przegląd najpiękniejszych rodzajów. Gdzie najlepiej sprawdzą się niebieskie kwiaty?

Kiedy sadzić cebulę?

Jeśli planujemy założenie własnego przydomowego warzywniaka, najlepiej chcielibyśmy posadzić posadzić wszystkie warzywa za jednym razem, lecz każda roślina ma określony termin w, którym powinno się zacząć jej hodowanie. Dlatego też często pada pytanie, kiedy sadzić cebulę dymkę. Dymkę do gruntu sadzić powinno się w marcu. Nie jest ona wrażliwa na kilkudniowe przymrozki, dlatego też nie musimy się tym martwić. Uprawa cebuli w domowym ogrodzie ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim cały sezon zbieramy świeży szczypior ciesząc się jego smakiem.

kiedy sadzić cebulę

Jak sadzić cebulę dymkę?

Cebula dymka będzie rosła na każdej żyznej glebie, pod warunkiem, że będzie dobrze osuszona. Przygotuj ziemię z wyprzedzeniem, doprowadzając glebę do dokładnego poziomu i dodając granulowany nawóz ogólnego zastosowania na około tydzień przed planowanym siewem. Wykonuj siewniki o głębokości 1,5 cm i 15 cm od siebie i siej cienko. Cebula ta gnije w podmokłej glebie, więc posadź ją w dobrze przepuszczalnej powietrze glebie i uważaj, aby nie przelać grządki. Ważne jest również, aby trzymać chwasty z daleka i pielęgnować podłoże wokoło sadzonek, ponieważ jak wszystkie cebule, nienawidzi ona konkurencji. Wskazane jest również, aby chronić młode sadzonki przed ptakami, pokrywając je runem ogrodniczym, który możemy dostać w każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym. Możesz również siać dymkę do pojemników lub doniczek. Po prostu dodaj kompost w odległości około 3 cm od góry pojemnika, zanim delikatnie rozrzucisz nasiona po powierzchni i przykryjesz 1,5 cm kompostu. Podlewaj oszczędnie, aby utrzymać wilgotność gleby, a wkrótce będziesz mieć smaczne plony.