Napowietrzanie trawnika – kiedy, jak i po co?

Autor Wiktoria

Areacja, czyli napowietrzanie trawnika

Areacja, czyli napowietrzanie trawnika polega na nakłuwaniu darni – podłoża pokrytego gęstą trawą specjalnymi kolcami. Taki zabieg ma na celu rozluźnienie gleby znajdującej się pod warstwą trawy. To sprawia, że do korzeni jest w stanie dotrzeć więcej powietrza, wody i nawozu. Z upływem czasu na bardzo użytkowanych trawnikach można zauważyć, że nie są one już tak zielone, a ziemia na której rośnie jest twarda i zbita.

Poprzez użytkowanie i nacisk, między korzeniami zmniejsza się ilość powietrza i przestrzeni cząsteczkowej gleby. W konsekwencji zmniejsza się dopływ powietrza i wody do korzeni trawy i skutkuje to usychaniem, gniciem i żółknięciem naszego trawnika. Wtedy właśnie wykonuje się areację w celu poprawy jego kondycji. W ten sposób zapewniamy lepsze warunki wzrostu darni i dodatkowo zwiększamy wytrzymałość naszej trawy. Dzięki takiemu zabiegowi jest on w stanie znieść intensywne deptanie i nacisk.

Istnieją dwa sposoby napowietrzania trawnika:

  • Pierwszy z nich nazywany jest powierzchniowym napowietrzaniem (areacja powierzchniowa) i polega na wytworzeniu otworków w glebie na głębokość około 2 – 3 centymetrów. Wykonujemy je w przypadku płytkiego zagęszczenia naszej gleby, utrudniającej wsiąkanie wody. Dzięki takiemu zabiegowi zyskamy lepsze efekty nawożenia trawnika.
  • Kolejnym sposobem jest głębokie napowietrzanie trawnika, które nazywane jest areacją wgłębną. Otwory wykonuje się na około 8 centymetrów przy czym nakłuwanie stosuje się w przypadku gleb piaszczystych i ilastych, natomiast przy glebach ciężkich używa się noży rurkowych, wyciągających korki gleby na powierzchnię. W takie otworki można wsypać piasek lub torf co pomoże dodatkowo rozluźnić glebę. Takie napowietrzanie świetnie sprawdzi się w przypadku intensywnie żółknącej trawy lub gdy występuje na niej mech.

Zobacz także: Jak zrobić kwietnik z palet? Gdzie najlepiej sprawdzi się kwietnik z palety?

Napowietrzanie trawnika przynosi najlepsze rezultaty, gdy wykonujemy je dwa razy w roku, czyli najlepiej jesienią i na wiosnę. Termin areacji należy dostosować indywidualnie do Twojego trawnika. Jeśli występują upały i gleba jest sucha, warto ją uprzednio nawodnić, natomiast gdy jest zbyt wilgotna lub stoi na niej woda, powinno się jeszcze odczekać.

aerator ręczny

Napowietrzanie wgłębne wykonuje się tylko wczesną jesienią, gdy jest najbardziej zbita po intensywnym użytkowaniu w lecie.

Aby prawidłowo wykonać areację, na samym początku należy dokładnie skosić trawnik i nakłuwać go w jednym kierunku, wracając wciąż do tego samego pasa. Aby być pewnym, że prawidłowo wykonaliśmy napowietrzanie musimy wiedzieć, że liczba otworów powinna wynosić około 180 – 200 na jeden metr kwadratowy (w odstępach co 10 centymetrów).

Jaki areator wybrać?

W celu dokładnego napowietrzenia trawnika najlepiej jest wybrać nakładki kolcowe, czyli tradycyjne kolce na buty, w których musimy się poważnie nachodzić po całym ogrodzie, aby uzyskać oczekiwany efekt. Na rynku można znaleźć również areator ręczny, który może być zwykłymi widłami lub nożykami, w przypadku małego trawnika. Jeśli mamy ogromną powierzchnie trawnika zalecane są areatory elektryczne, które są dużo szybsze i wygodniejsze w użytkowaniu.