Jak zrobić łóżko z palet?

Autor Kamil

Meble wykonane z palet zyskują w ostatnim czasie na swojej popularności. Palety są na tyle proste w swojej strukturze, że tak naprawdę wystarczy je tylko ze sobą połączyć, aby powstał designerski mebel. Swoją sławę palety zyskały na początku, jako meble ogrodowe w restauracjach i beach barach, jednak bardzo szybko to ciekawe rozwiązanie przeniosło się do wnętrz. Sprawdź jak ze zwykłych europalet zbudować piękne i co ważne – wygodne łóżko do sypialni.

Łóżko na paletach – hit, czy kit?

XXI wiek to niezwykłe czasy, które bardzo dużą wagę przykładają do ekologii, rzeczy zero waste i recyklingu. Początek lat 2000 skupił się bardziej na żywności i stylu życia, natomiast od kilku lat bardzo dużo mówi się o problemie zaśmiecania planety.

Dlatego recykling zagościł również w naszym domowym otoczeniu. Stąd też dość kreatywny pomysł na ekologiczny design, jakim stały się meble z europalet. Można stwierdzić, że najpopularniejsze stały się łóżka wykonane z ekologicznych palet.

Zobacz także: Wycinanie otworów w drewnie

Najlepsze jest to, że każdy jest w stanie je zbudować, ponieważ wystarczy jedynie połączyć ze sobą kilka płyt. Wiele osób decyduje się na zmianę koloru desek paletowych, co w większości przypadków, nadaje takim meblom ekskluzywnego wyglądu. Istnieje wiele kreatywnych pomysłów na łóżko paletowe:

 • Pomalowaną paletę można ozdobić światłami LED tak, aby od spodu była widoczna łuna światła.
 • Do ramy takiego łóżka można dorobić półki (również z palet) i przyczepić ramki na zdjęcia.
 • Z palety można wykonać także mini szuflady na pościel, które będą wsuwane pod spód.
 • Wiele osób decyduje się również na materiałowe obicie paletowej konstrukcji. Jest to świetne rozwiązanie, które jest bardzo praktyczne.

Jak zrobić łóżko z palet – krok po kroku

Choć budowa łóżka z europalety jest bardzo prosta, trzeba poświęcić trochę czasu na jej wykonanie. Do wykonania tego designerskiego, dwuosobowego łóżka będą nam potrzebne materiały, takie jak:

 • 6 palet
 • płyta ze sklejki
 • szlifierka
 • papier ścierny
 • zszywacz
 • farba olejna lub lakier (tylko jeśli chcemy)
 • materac (najlepiej gruby)

Instrukcja budowy łóżka z palet:

Krok 1: Szlifowanie i malowanie

Bardzo ważnym elementem budowy łóżka z palet jest dokładne wyszlifowanie palety, aby nie miała wystających drzazg. Następnie (według własnych gustów oczywiście) zabezpieczamy drewno farbą olejną lub lakierem w sprayu.

Krok 2: Łączenie palet

Większość osób tylko zsuwa ze sobą cztery palety. Taki sposób może jednak spowodować rozsuwanie się i dyskomfort. Dobrze jest w jakiś sposób szczepić ze sobą wszystkie paleciaki. Przyda nam się do tego płyta ze sklejki, która poza tym, że ułatwi łączenie i nieruchomość paletom, to jeszcze ograniczy nienaturalne wybrzuszanie się materaca.

Krok 3: Postawienie zagłówka

Zagłówek to ważny element naszego łóżka. Do tego przydadzą nam się pozostałe dwie palety, które wystarczy ze sobą szczepić dostawić do ściany razem z całą konstrukcją. Na łóżko układamy materac i gotowe!

Zobacz także: Naprawa wykładzin

Europalety – cena

Ceny europalet są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj można nabyć je już za 5-10 złotych za sztukę. Na rynku można dostać też specjalne palety z lepszego materiału, które już bardziej są skierowane pod meble. Wtedy cena za sztukę osiąga nawet 30-40 złotych.