Wystrój wnętrz

Drzwi i okucia drzwiowe

Obecnie produkowane są drzwi gładkie, składające się z drewnianej ramy, dwustronnie obitej twardą płytą spilśnioną. Wewnątrz mieszkania drzwi mogą być pełne lub szklone. Drzwi zewnętrzne (wejściowe) to drzwi gładkie, o konstrukcji ramowej, które powinny być wzmocnione przez wypełnienie drewnem całej płaszczyzny między dwiema płytami spilśnionymi. Otwarcie drzwi umożliwiają — tak jak w oknie — zawiasy, z tym że są one na ogół większe i mocniejsze.
Najpopularniejszym zamkiem do drzwi jest zamek wpuszczany, składający się z dwóch mechanizmów: zapadki z klamkami i zasuwy do klucza, uzupełniony jeszcze jako punktem oporu blachą — która jest przykręcona do ościeżnicy. Pierwszy mechanizm składa się z zapadki dociskanej sprężyną (bez nacisku klamki zapadka powinna wystawać z obudowy zamka) oraz elementu sterującego, przez który przechodzi zamocowanie klamek. Nacisk na klamkę powoduje obrót elementu sterującego, który swą wystającą częścią cofa zapadkę. Uwolnienie klamki powinno spowodować powrót klamki do położenia poziomego i wysunięcie zapadki.
Zamek wpuszczony jest w grubość drzwi i umocowany za pomocą wkrętów. Przez kwadratowy otwór elementu obracającego się (sterującego) przesunięty jest sworzeń klamki z jednym uchwytem. Drugą klamkę nakłada się na przechodzący na drugą płaszczyznę drzwi koniec stalowego sworznia. Osadzóna klamka jest zamocowana stalową przetyczką.


Klamka z zapadką połączona jest na ogół z zamkiem zamykanym na klucz. Najprostszy zamek składa się z rygla z dwoma wycięciami w części dolnej, które powodują jego przesunięcie przy obrocie klucza o 360°, oraz przytrzymywacza, który blokuje rygiel zazębiając się o jedno z trzech wycięć w górnej części rygla.
Przysunięcie rygla jest możliwe dzięki temu, że obracający się klucz powoduje podniesienie przytrzymywacza. W ten sposób rygiel zostaje odblokowany i obracający się dalej klucz powoduje jego przesunięcie. Przy dalszym obrocie klucza przytrzymywacz dociskany sprężyną stabilizuje rygiel w nowym położeniu.
Dobranie klucza do tego typu zamka jest bardzo łatwe, należy tylko wziąć pod uwagę kształt otworu w obwodzie zamka i wysokość skrzydełka klucza. Oparty na tej samej zasadzie działania, ale doskonalszy, jest zamek tzw. wielozapadkowy.
W sprzedaży znajdują się różne typy zamków, których skomplikowany mechanizm zapewnia bezpieczne zamknięcie i utrudnia dopasowanie klucza. Zamki te nie powinny być demontowane i naprawiane przez użytkowników.