Obecnie produkowane są drzwi gładkie, składające się z drewnianej ramy, dwustronnie obitej twardą płytą spilśnioną. Wewnątrz mieszkania drzwi mogą być pełne lub szklone. Drzwi zewnętrzne (wejściowe) to drzwi gładkie, o konstrukcji ramowej, które powinny być wzmocnione przez wypełnienie drewnem całej płaszczyzny między dwiema płytami spilśnionymi. Otwarcie drzwi umożliwiają — tak jak w oknie — zawiasy, z tym że są one na ogół większe i mocniejsze.
Najpopularniejszym zamkiem do drzwi jest zamek wpuszczany, składający się z dwóch mechanizmów: zapadki z klamkami i zasuwy do klucza, uzupełniony jeszcze jako punktem oporu blachą — która jest przykręcona do ościeżnicy. Pierwszy mechanizm składa się z zapadki dociskanej sprężyną (bez nacisku klamki zapadka powinna wystawać z obudowy zamka) oraz elementu sterującego, przez który przechodzi zamocowanie klamek.
Zobacz także: Oprawianie i naklejanie fotografii i reprodukcji
Nacisk na klamkę powoduje obrót elementu sterującego, który swą wystającą częścią cofa zapadkę. Uwolnienie klamki powinno spowodować powrót klamki do położenia poziomego i wysunięcie zapadki.
Zamek wpuszczony jest w grubość drzwi i umocowany za pomocą wkrętów. Przez kwadratowy otwór elementu obracającego się (sterującego) przesunięty jest sworzeń klamki z jednym uchwytem. Drugą klamkę nakłada się na przechodzący na drugą płaszczyznę drzwi koniec stalowego sworznia. Osadzona klamka jest zamocowana stalową przetyczką.
Klamka z zapadką połączona jest na ogół z zamkiem zamykanym na klucz. Najprostszy zamek składa się z rygla z dwoma wycięciami w części dolnej, które powodują jego przesunięcie przy obrocie klucza o 360°, oraz przytrzymywacza, który blokuje rygiel zazębiając się o jedno z trzech wycięć w górnej części rygla.
Przysunięcie rygla jest możliwe dzięki temu, że obracający się klucz powoduje podniesienie przytrzymywacza. W ten sposób rygiel zostaje odblokowany i obracający się dalej klucz powoduje jego przesunięcie. Przy dalszym obrocie klucza przytrzymywacz dociskany sprężyną stabilizuje rygiel w nowym położeniu.
Dobranie klucza do tego typu zamka jest bardzo łatwe, należy tylko wziąć pod uwagę kształt otworu w obwodzie zamka i wysokość skrzydełka klucza. Oparty na tej samej zasadzie działania, ale doskonalszy, jest zamek tzw. wielozapadkowy.
W sprzedaży znajdują się różne typy zamków, których skomplikowany mechanizm zapewnia bezpieczne zamknięcie i utrudnia dopasowanie klucza. Zamki te nie powinny być demontowane i naprawiane przez użytkowników.