Obecnie niemal każdy ma na co dzień do czynienia z urządzeniami, które wykorzystują diody LED SMD. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak działają te elementy oraz w jaki sposób zyskiwały one popularność. W poniższym artykule wyjaśniamy więc czym jest dioda LED SMD, jak czytać jej oznaczenia oraz jakie rodzaje diod były stosowane na przestrzeni lat.
Spis treści
Czym jest dioda LED SMD?
Dioda LED SMD jest najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem stosowanym w urządzeniach służących do oświetlania powierzchni. Jej działanie oparte jest o efekt elektroluminescencji, który odkryty został już w latach 20. XX wieku. Sama produkcja diod rozpoczęła się jednak dopiero w latach 60. XX wieku. Wykorzystywana technologia rozwinęła się jednak od tego czasu i produkowane obecnie diody LED SMD znacznie różnią się od tych wytwarzanych dawniej.
Pierwszymi produkowanymi na szeroką skalę elementami wykorzystującymi efekt elektroluminescencji były diody LED DIP. Choć wiele żarówek, w których stosowane były te komponenty, cechowało się bardzo dużą żywotnością, to niektóre z nich przez niewłaściwe zastosowanie diod mogły ulegać częstym awariom. Wraz z postępem technologicznym pojawiły się więc nowe rozwiązania, które lepiej sprawdzały się w wielu zastosowaniach.
Zamiast stosowanych wcześniej elementów producenci coraz częściej zaczęli wykorzystywać diody SMD, które do dzisiaj są najpopularniejszymi komponentami oświetlenia. Czym jednak się one charakteryzują? Dioda LED SMD jest drobnym elementem montowanym na powierzchni płytki. Swoją popularność rozwiązanie to zawdzięcza jednak nie tylko świetnym właściwościom, ale także dużemu wyborowi komponentów o różnych parametrach.
Diody SMD LED – oznaczenia
Na rynku dostępne są obecnie diody SMD o oznaczeniach, które dla niektórych osób mogą być trudne do rozszyfrowania. Próbując dobrać właściwy element możemy spotkać się bowiem z opisami takimi jak:
- Dioda LED SMD 3014
- Dioda LED SMD 3528
- Dioda LED SMD 5050
Co jednak znaczą cyfry, które pojawiają się w oznaczeniu? Są to po prostu wymiary danej diody zapisane w milimetrach. 3014 oznacza więc rozmiar 3,0 x 1,4 mm, 3528 – 3,5 x 2,8 mm, a 5050 – 5,0 x 5,0 mm.
Zalety diod LED SMD
Jak wspomnieliśmy wcześniej diody SMD LED stały się popularne dzięki swoim licznym zaletom. Co jednak konkretnie sprawiło, że producenci zaczęli tak chętnie je wykorzystywać? Największymi plusami tego rozwiązania jest przede wszystkim niezwykła trwałość oraz bardzo niski pobór energii. Dodatkowo elementy te są bardzo tanie, a szeroki wybór komponentów o różnorodnych właściwościach pozwala zawsze dobrać idealne rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że dioda LED SMD stała się obecnie standardem, wykorzystywanym we współczesnych instalacjach oświetleniowych.
Artykuł zewnętrzny