Jakie cegły wybrać do wybudowania domu?

Autor Kamil

Dla laika w temacie budownictwa temat ten może wywołać niemały kłopot. Warto jednak zainteresować się nim by dowiedzieć się jaki materiał sprawdzi się najlepiej przy budowie domu marzeń. Odpowiedzi na pytania związane z ceglanym budownictwem w tym artykule.

Wymiary cegły do wybudowania domu

Jeśli projekt zakłada odgórnie, jaki materiał należy wykorzystać przy budowie zadanie zostaje uproszczone. Natomiast w przypadku, w którym od A do Z realizacja następuje samodzielnie należy zorientować się jaki materiał jest dostępny na rynku i z czego opłaca się budować. Temat należy zacząć od tego, że istnieje wiele rodzajów cegieł, które przez wzgląd na swoje właściwości mają różne wymiary.

Najprostsza i najbardziej popularna wersja to cegła pełna. Wykonuje się ją z mieszanki piasku, gliny i wody, a następnie nadaje kształt i wypala, nie posiada drążeń i otworów. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wykorzystywana jest najczęściej do elementów najbardziej narażonych na obciążenie. Standardowy polski budulec ma wymiar 25 x 6 x 12cm. W sklepach pojawia się też wiele cegieł pochodzących z Niemiec, jednak ich mniejszy rozmiar sprawia że praca jest bardziej czasochłonna. Kolejną z rynkowych propozycji jest cegła drążona. Od cegły polskiej różni się tym, że posiada otwory zajmujące około 10% jej powierzchni i mniej niż 40% podstawy.

Wyróżnia się dwa rodzaje cegieł drążonych: dziurawkę o wymiarach 25 x 6 x 12cm oraz kratówkę dostępną w czterech wariantach mianowicie 25 x 12 x 6,5cm, 25 x 12 x 14 cm, 25 x 12 x 12,8cm oraz 25 x 12 x 22cm. Rozwiązaniem, które łączy w sobie dwie wyżej omawiane pozycje jest cegła klinkierowana. Posiada dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i małą nasiąkliwość materiału (6%). Jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników z zewnątrz. Świetnie sprawdzi się przy budowie elewacji a także ścian działowych.

Zobacz także: Materiały malarskie i ich zastosowanie

Najczęściej spotykane są dwa wymiary tej cegły: RF – 25 x 12 x 6,5cm oraz NF – 24 x 11,5 x7,1cm. Dostępna jest również w innych wymiarach ale produkowana na zamówienie, przez co mniej spotykana. Przy konstrukcjach, które mogą mieć kontakt z ogniem najlepszym wyborem będzie cegła szamotowa o wymiarach 23 x 11,4 x 6,4cm lub 25 x 12,4 x 2cm. Bardzo dobrze akumuluje ciepło i jest odporna na wysoką temperaturę oraz zmiany nią wywołane. W sklepach dostępna jest także cegła licowa – wersja mrozoodporna o wymiarze 25 x 12 x 6,5cm.

Cegła pełna – cena

Najbardziej popularny budulec posiada dużą konkurencję rynkową, co przekłada się na różnice cenowe. Koszt cegły o standardowych wymiarach waha się od 0,66 groszy za jedną sztukę do paru złotych. Do wartości tych należy doliczyć najczęściej koszt dostawy. Paleta zawierająca około 400 sztuk to wydatek rzędu 300 złotych, a na wybudowania jednego metru kwadratowego zużywa się średnio 52-54 sztuki.

Cegła z rozbiórki

Materiały budowlane pochodzące z rozebranych budowli często otrzymują drugie życie. Do ponownego użytku doskonale nada się cegła, dzięki której można sporo zaoszczędzić! Najbardziej zadbane i oczyszczone sztuki można z powodzeniem wykorzystać przy budowie nowego domu lub dobudówki. Innym rozwiązaniem jest użycie takiej cegły do wystroju wnętrz – przez swój wyjątkowy charakter na pewno doda industrialnego uroku niejednemu pomieszczeniu.