Podobnie jak szycie zasłon, obicie ścian i mebli wyściełanych materiałem naturalnym czy tworzywem sztucznym należy do czynności “zrób to sam”. W tej dziedzinie dekoracyjnej, zależnie od fantazji, estetyki i zdolności, można wiele prac wykonać samemu, począwszy od wyłożenia tkaniną ścianek wewnętrznych szafy w przedpokoju, obicia ściany koło łóżka czy pokrycia wyściełanego fotela. Wiele rozwiązań zapożyczonych zostało od tapicerstwa, inne zaś są rozwiązaniami oryginalnymi.
Spis treści
Technika obić ściennych
Polega ona na umocowaniu czysto, gładko i dokładnie tkaniny naturalnej lub sztucznej na powierzchni ściany narażonej na szczególne zabrudzenie lub w celu jej upiększenia. Dlatego konieczny jest odpowiedni dobór materiału i jego barwy oraz dokładne i czyste wykonanie obicia.
Ściana pokryta tkaniną stwarza przyjemne wrażenie, jeżeli praca jest wykonana dokładnie. Pokrycia powinny być w zasadzie zmywalne, gdyż niemożliwe jest ich odnowienie.
Zobacz także: Mocowanie prowadnic do zasłon
Do dekoracji ścian oprócz tkanin stosuje się gładkie folie dekoracyjne (np. folie z powierzchnią imitującą tynk — baranek) lub tworzywa piankowe, które przykleja się do ściany.
Taśma do przyklejania służy do przyklejania materiału do małych powierzchni ścian lub do przyklejania pokrowców na wyścielanych meblach. Poza materiałem obiciowym stosuje się folię, którą przykleja się taśmą z haczykami i taśmą włochatą.
Po obu stronach powleczona klejem taśma samoklejąca pozwala na bardzo łatwe wykonywanie tych prac, z tym że po każdym zdjęciu pokrowca należy stosować nową taśmę.
Efektowne napięcie tkaniny osiąga się na ramach, z tym że powierzchnie większe dzielimy na mniejsze, przybijamy stalowymi szpilkami, sztyftami, przyklejamy lub przykręcamy wkrętami do kołków. Do listwy przykleja się taśmę samoklejącą (obustronnie pokrytą warstwą kleju), do której przyklejamy naciągnięty materiał.
Na szorstkim, nasiąkliwym i nierównym tynku materiał układa się źle, dlatego należy najpierw wgłębienia w tynku zaszpachlować, a następnie całą powierzchnię pomalować farbą emulsyjną. Na tak przygotowane ściany można naklejać tkaninę za pomocą taśmy klejącej. Z taśmy ściąga się warstwę ochronną, przykleja do ściany, a następnie do niej tkaninę, lekko ją napinając, pozostawiając z boków nadmiar ok. 2 cm. Następnie ostrym nożem (ostrze do golenia z rękojeścią) dokładnie obcinamy tkaninę wzdłuż listwy.
Powierzchnie mebli (krzesła) pokrywamy w podobny sposób; najpierw układamy materiał do obicia, a potem przybijamy lub przykręcamy listwy.
Zobacz także: Kawalerka – pomysły na funkcjonalne wnętrze. Jak urządzić kawalerkę?
Inny sposób dekoracji ścian polega na tym, że przycięte arkusze sklejki o grubości 4 mm obciągamy tkaniną lub folią plastykową i przykręcamy wkrętami z pierścieniowymi podkładkami do kołków drewnianych osadzonych w ścianie. Takimi prostokątami możemy pokryć całą ścianę.
Można również wykonać ramki do 1 m z listew o przekroju 50×20 mm, sklejane w narożnikach i wzmocnione wkrętami, wypełnić ją tworzywem piankowym i przykręcić wkrętami do kołków osądzonych w murze.
Jeżeli długość ramki przekracza 1 m, należy w połowie dać listewkę usztywniającą, aby można było dobrze naciągnąć materiał.
Wypełnienie ramki tworzywem sztucznym daje dodatkową izolację cieplną i akustyczną.
Często ulubioną dekoracją ściany przy łóżku jest obicie marszczone. Materiał układa się w delikatne fałdy, przykleja taśmę marszczącą u góry i u dołu, a następnie przybija do płyty ze sklejki lub ramy. Płytę lub ramę przykręcamy do kołków osadzonych w ścianie.
ściany można również dekorować bezpośrednio materiałem z odpowiednio grubych tkanin. Wykonanie jest podobne do tapetowania ścian. Przygotowaną odpowiednio ścianę (nierówności zaszpachlowane i zeszlifowane) powlekamy klejem i napięty materiał dociskamy mocno szczotką lub wałkiem; łączenie materiału wykonujemy na styk. Końce materiału przybijamy do ściany stalowymi sztyftami.
Zobacz także: Boazerie
Pokrycia i okładziny mebli
Technika pokrywania mebli i ścian jest podobna. Przed naciągnięciem materiału przyklejamy matę lateksową (guma piankowa), przy czym pianka może być gładka lub z otworami. Piankę lateksową cienką kroi się zwilżonymi wodą nożycami, a grubsze arkusze — nożem. Po przyklejeniu pianki naciągamy tkaninę, przybijając ją gwoździkami tapicerskimi, a następnie zakończenie (gwoździe) oklejamy taśmą samoklejącą.
Powierzchnię stołu (blat) możemy również okleić samoklejącą dekorafolią. Przed przyklejeniem tego tworzywa powierzchnię stołu należy dokładnie przeszlifować papierem ściernym, a wszelkie nierówności zaszpachlować.