Wystrój wnętrz

Pokrywanie ścian i pokrowce na meble

Podobnie jak szycie zasłon, obicie ścian i mebli wyściełanych materiałem naturalnym czy tworzywem sztucznym należy do czynności “zrób to sam”. W tej dziedzinie dekoracyjnej, zależnie od fantazji, estetyki i zdolności, można wiele prac wykonać samemu, począwszy od wyłożenia tkaniną ścianek wewnętrznych szafy w przedpokoju, obicia ściany koło łóżka czy pokrycia wyściełanego fotela. Wiele rozwiązań zapożyczonych zostało od tapicerstwa, inne zaś są rozwiązaniami oryginalnymi.

Technika obić ściennych
Polega ona na umocowaniu czysto, gładko i dokładnie tkaniny naturalnej lub sztucznej na powierzchni ściany narażonej na szczególne zabrudzenie lub w celu jej upiększenia. Dlatego konieczny jest odpowiedni dobór materiału i jego barwy oraz dokładne i czyste wykonanie obicia.
Ściana pokryta tkaniną stwarza przyjemne wrażenie, jeżeli praca jest wykonana dokładnie. Pokrycia powinny być w zasadzie zmywalne, gdyż niemożliwe jest ich odnowienie.
Do dekoracji ścian oprócz tkanin stosuje się gładkie folie dekoracyjne (np. folie z powierzchnią imitującą tynk — baranek) lub tworzywa piankowe, które przykleja się do ściany.

Taśma do przyklejania służy do przyklejania materiału do małych powierzchni ścian lub do przyklejania pokrowców na wyścielanych meblach. Poza materiałem obiciowym stosuje się folię, którą przykleja się taśmą z haczykami i taśmą włochatą.
Po obu stronach powleczona klejem taśma samoklejąca pozwala na bardzo łatwe wykonywanie tych prac, z tym że po każdym zdjęciu pokrowca należy stosować nową taśmę.

Efektowne napięcie tkaniny osiąga się na ramach, z tym że powierzchnie większe dzielimy na mniejsze, przybijamy stalowymi szpilkami, sztyftami, przyklejamy lub przykręcamy wkrętami do kołków. Do listwy przykleja się taśmę samoklejącą (obustronnie pokrytą warstwą kleju), do której przyklejamy naciągnięty materiał.
Na szorstkim, nasiąkliwym i nierównym tynku materiał układa się źle, dlatego należy najpierw wgłębienia w tynku zaszpachlować, a następnie całą powierzchnię pomalować farbą emulsyjną. Na tak przygotowane ściany można naklejać tkaninę za pomocą taśmy klejącej. Z taśmy ściąga się warstwę ochronną, przykleja do ściany, a następnie do niej tkaninę, lekko ją napinając, pozostawiając z boków nadmiar ok. 2 cm. Następnie ostrym nożem (ostrze do golenia z rękojeścią) dokładnie obcinamy tkaninę wzdłuż listwy.