Kawalerka – pomysły na funkcjonalne wnętrze. Jak urządzić kawalerkę?

Autor Wiktoria

Stereotypowo uważa się, że kawalerka to małe, niewygodne i nieustawne mieszkanie, w którym najczęściej mieszkają single, bo niewiele można w niej zmieścić. Nie jest to do końca prawdą, choć i takie mieszkania pewnie się zdarzają. Wbrew pozorom, nawet niewielki metraż może być urządzony wygodnie i funkcjonalnie. Zobacz, jak zaaranżować kawalerkę, by dobrze się w niej mieszkało.

Kawalerka kawalerce nierówna

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że kawalerki mają bardzo różne powierzchnie. Bywają takie, które rzeczywiście są mikroskopijne, ale całkiem sporo kawalerek ma przyzwoity metraż. Drugą kwestią jest ilość pomieszczeń, a dokładniej to, czy kuchnia jest oddzielna czy stanowi aneks kuchenny do pokoju. Jeśli kuchnia jest dość duża i da się w niej wydzielić część jadalną (ze stołem i krzesłami), całkiem bezproblemowo uda się fajnie urządzić resztę mieszkania.

Ważne jest także to, czy w mieszkaniu znajduje się przedpokój i ewentualne miejsce na dużą zabudowaną szafę. Niestety, w małych kawalerkach dużym problemem okazuje się przechowywanie rzeczy, chociażby zimowych kurtek czy walizki.

Zobacz także: Sypialnia w stylu loftowym – porady i inspiracje

Czy kawalerka może być przytulna?

Mała kawalerka może być przytulna, trzeba tylko urządzić ją w spójnym, dosyć jednolitym stylu. Żeby wnętrze było przytulne i klimatyczne, a jednocześnie wydawało się przestronne, postaw na jasne kolory. Białe ściany, jasną drewnianą podłogę i niewiele mebli. Wybierz miękką kanapę, ale raczej dwuosobową niż narożną, aby nie zabierać zbyt dużo przestrzeni. Ciepły klimat wprowadza do wnętrza oświetlenie, a także dodatki w postaci poduszek czy narzuty. 

Świetnie sprawdzi się w małych wnętrzach styl skandynawski. Jest prosty, ale nie ascetyczny, dzięki czemu mieszkania są przyjazne i przytulne.

Jak zmieścić wszystko – pomysłowe schowki

Największym wyzwaniem małej kawalerki jest ukrycie wszystkich rzeczy: począwszy od ubrań, poprzez buty, książki, aż po akcesoria kuchenne. Warto zatem aranżację kawalerki zacząć od rozplanowania schowków. Gdzie można stworzyć takie miejsca?

  • Zabudowana szafa w przedpokoju. Jeśli masz przestrzeń, warto wstawić tam wysoką szafę, do samego sufitu. Zmieszczą się w niej nie tylko ubrania, ale i deska do prasowania, żelazko czy odkurzacz.
  • Łóżko z szufladą. Wybierając model łóżka czy sofy, koniecznie postaw na taki, który może pomieścić pościel. W małych mieszkaniach niestety nie ma co z nią zrobić.
  • Jeśli możesz zamontować szafki typu pawlacz, koniecznie to zrób. Nie będą nikomu przeszkadzały, a pomieszczą kartony z zimowymi kurtkami latem, walizkę czy namiot.
  • Pufa i stolik kawowy mogę pełnić rolę schowków na drobiazgi. Wybierz takie, które będą się otwierały.

Kuchenne inspiracje

Jeśli w mieszkaniu pokój jest niewielki, a kuchnia oddzielna, można zastanowić się nad połączeniem tych dwóch pomieszczeń. Cała kawalerka zyska wtedy nieco przestrzeni. Część sypialną można oddzielić od kuchennej wyspą lub barem – musi on być jednak dosyć lekki w formie, by nie przytłoczył mieszkania.

Kuchnia to miejsce, gdzie zwykle gromadzi się sporo sprzętów, naczyń i bibelotów. Warto wykorzystać każdy skrawek miejsca i jak najwięcej z nich pochować. Stojące na blacie drobiazgi powodują, że wnętrze wydaje się bardziej ciasne i zabałaganione. Świetnym wyjściem jest zrobienie mebli do kuchni na wymiar. Projektanci znają wiele trików, żeby wykorzystać każdy centymetr miejsca. 

Zobacz także: Hit tego sezonu? Lustra łazienkowe z oświetleniem!

Funkcjonalna łazienka

W kawalerkach w blokach problemem są także niewielkie łazienki. Raczej nie ma możliwości wstawienia tam wanny, pralki, umywalki i szafki. Można jednak urządzić tę przestrzeń funkcjonalnie i estetycznie, stawiając na prysznic typu walk – in, który zajmuje mniej miejsca, a przy tym nadaje lekkości. Warto powiesić szafki, zamiast je stawiać, ponieważ w ten sposób nie zmniejszy się powierzchni łazienki. Lepiej jest położyć jasne płytki na ścianach albo pomalować je jasną farbą, by nie stworzyć wrażenia ciemnej, przygnębiającej i ciasnej mikro łazienki.

Urządzenie małej kawalerki jest dużym wyzwaniem, ale przy odrobinie sprytu można stworzyć całkiem funkcjonalne mieszkanie. Ważne, aby znaleźć pomysłowe rozwiązania na przechowywanie rzeczy i nie zagracić wnętrza zbędnymi bibelotami.