Domowa biblioteka – jak zrobić biblioteczkę?

Autor Albert

Zabytkowe biblioteki z regałami ciągnącymi się od podłogi aż po sufit to widok zapierający dech w piersiach. Zdobione grzbiety opasłych tomów stanowią wspaniałą ozdobę, którą chyba każdy mól książkowy chciałby mieć w swoim domu. O ile nie jesteśmy szczęśliwym dziedzicem kilkusetletniego pałacyku wyposażonym w bibliotekę, to musimy sami znaleźć miejsce dla książek w mieszkaniu. Czy możliwe jest stworzenie atrakcyjnej domowej biblioteczki?

Biblioteczka w domu – jak ją urządzić?

Najczęstszym miejscem przechowywania książek w domu jest salon (o ile nie posiadamy osobnego pomieszczenia, które można przeznaczyć tylko na bibliotekę). Wydaje się, że nic prostszego – wystarczy postawić regały i voilà! Biblioteczka gotowa. Jednak możliwości kompozycji jest mnóstwo! Na przykład zamiast upychać książki ciasno na półkach, dajmy im więcej przestrzeni, a pomiędzy wolumenami postawmy inne dekoracje, np. rzeźby albo obrazki. To nieco odciąży pomieszczenie.

A co dla minimalistów, którzy nie potrafią rozstać się z kolekcją książek, ale bogata biblioteka nie pasuje im do minimalistycznego wystroju pomieszczenia? Trzeba zainwestować w regały z drzwiami bez przeszkleń. Ciekawym rozwiązaniem są półki montowane nie na ścianie, ale w niej. Wcześniej należy wykuć wnękę, w której montowany jest regał. Nie dość, że wygląda to bardzo oryginalnie, to jeszcze oszczędza miejsce w pokoju.

Zobacz także: Mocowanie listwy na kołki drewniane

Pozostaje jeszcze wybór regału – lekka i prosta konstrukcja w stylu industrialnym czy ciężki, ciemny mebel w dawnym stylu? Wyboru musimy dokonać sami, z tym że warto pamiętać o zaletach i wadach różnych rozwiązań. Bogato zdobionym regałom trzeba będzie poświęcić więcej czasu podczas wycierania kurzu, podobnie jak otwartym półkom bez witryny.

Biblioteczka na książki w małym mieszkaniu

„Mam małe mieszkanie i żadnej biblioteczki w nim nie zmieszczę!” – błąd! Oczywiście, że można zmieścić biblioteczkę w takim mieszkaniu, jedynie jej rozmiar jest dostosowany odpowiednio do metrażu. Planując miejsce na książki w takiej przestrzeni trzeba wyjść poza ramy i pomyśleć niekonwencjonalnie.

Na przykład dobrym miejscem na regały jest… przedpokój! Nie muszą to być wielkie meble od podłogi do sufitu, a choćby długie półki ciągnące się pod sufitem. Zresztą w salonie albo sypialni można zastosować dokładnie takie samo rozwiązanie. Jeżeli nie zależy nam tak bardzo na ekspozycji książek, a jedynie ich przechowywaniu, to można spróbować zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem.

Kolejnym miejscem na książki są szuflady w biurkach, półki w nadbudowach do biurek. W mieszkaniach w mansardzie, czyli na poddaszu warto wykorzystać skosy – szczególnie, gdy są niskie i przestrzeń między nimi i tak nie jest używana. To świetne miejsce do zamontowania półek. Istnieją też bardziej designerskie i nieco droższe sposoby przechowywania książek, jak fotele z wbudowanymi półkami.