Jaka powinna być szafa w sypialni?

Autor Wiktoria

Wybór odpowiednich mebli to bardzo ważny element aranżacji wnętrz, szczególnie w takim pomieszczeniu jak sypialnia, ponieważ całość nastroju, przyjemny klimat i wyposażenie będzie odpowiadać za dobre warunki snu. Jeśli w mieszkaniu nie ma garderoby, większość ubrań układa się najczęściej w sypialnianej szafie, dzięki czemu można utrzymać ład i porządek.

Jaką szafę wybrać by była jak najbardziej funkcjonalna? Przedstawiamy praktyczne i designerskie rozwiązania dla każdego domu i mieszkania.

Szafa do sypialni

Szafa do sypialni powinna w głównej mierze charakteryzować się dużą pojemnością, ponieważ im więcej miejsca na schowanie w niej rzeczy i akcesoriów, tym z łatwością można umieścić w niej wszystko i tym samym osiągnąć zamierzony porządek. Sam rozmiar nie jest najważniejszy, ponieważ nic po szafie, która cechować się będzie dużą, otwartą przestrzenią bez miejsc, na których można układać ubrania i inne przedmioty.

Dobre rozwiązanie to mebel funkcjonalny, który wyposażony będzie zarówno w miejsce do wieszania ubrań na wieszakach, jak i w półki i wysuwane szuflady. Należy kierować się także wielkością pomieszczenia i ściany, przy której ma stanąć dany mebel oraz tym, czy powinien służyć więcej niż jednej osobie.

Zobacz także: Posadzki lastrykowe

Jak dobrać funkcjonalną szafę do sypialni?

W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stanie szafa, należy rozważyć sposób jej otwierania. W małych sypialniach bardziej sprawdzą się meble posiadające drzwi przesuwne, natomiast w większych śmiało można postawić zarówno na model z takimi drzwiczkami, jak i otwierającymi się w sposób tradycyjny. Ilość otwieranych skrzydeł będzie również zależna od przestrzeni, którą się dysponuje.

Szafa powinna być dobrana do wystroju sypialni, tak by nie zakłócać dotychczasowej aranżacji, a wpasować się w pokój i tworzyć wraz z pozostałym wyposażeniem spójną całość. Najważniejszym elementem, na który powinno zwrócić się uwagę podczas wyboru tego rodzaju mebla jest jest kształt, zawartość i wymiar!

Wymiary i kształty szaf

Przed rozpoczęciem przeglądania ofert, w pierwszej kolejności należy zmierzyć przestrzeń, w której ma zostać umieszczona szafa, tak by wiedzieć jakie maksymalne wymiary może posiadać nowy nabytek. Głównym elementem sypialnego wnętrza jest łóżko, więc z pewnością nie można pozwolić, by szafa zajmowała większą i główną część pokoju. Ważny jest również kształt – należy rozpatrzyć wszystkie nierówności podłogi i sufitu, a także czy nie występują skosy.

Następnie czas przyjrzeć się wnętrzu mebla. Praktyczne rozwiązanie stanowi szafa wyposażona w liczne półki, szuflady, różnego rodzaju drążki, wieszaki a także kosze na mniejsze akcesoria lub buty. Im więcej zagospodarowanej przestrzeni, tym więcej rzeczy można umieścić w jej wnętrzu!

Zobacz także: Wykładanie posadzki dywanami

Postaw na wnętrze z charakterem!

Szafa do sypialni to wcale nie musi być nudna propozycja, a zakup takiego mebla może w pełni odmienić wygląd całego wnętrza, dodając mu charakteru! Dla miłośników odważnych rozwiązań świetnym pomysłem będzie wybór mebla o nieregularnych kształtach, innowacyjnym sposobie otwierania oraz wyrazistym kolorze.

We wnętrzach o bardziej minimalistycznej kompozycji doskonale sprawdzą się meble z duchem – antyki, drewniane lub lakierowane o gładkiej powierzchni.