Niebieskie kwiaty – przegląd najpiękniejszych rodzajów. Gdzie najlepiej sprawdzą się niebieskie kwiaty?

Autor Wiktoria

Choć gatunków niebieskich kwiatów jest dosyć dużo, wciąż nie są tak często spotykane, jak białe, czerwone czy żółte. Wśród nich znajdują się dzikie leśne niezapominajki, przywoływane w ludowych wierzeniach chabry, a także chętnie sadzone w ogrodach hortensje. O niezwykłości tego koloru świadczy fakt, że w wielu kwiaciarniach można zamówić kwiaty farbowane na niebiesko! Poznaj najpiękniejsze kwiaty w rozmaitych odcieniach niebieskiego.

Niebieskie kwiaty – w czym tkwi ich urok i popularność?

Błękit, granat, indygo, a może niebieskobiały? Kwiatów w różnych odcieniach niebieskiego wcale nie ma aż tak dużo, ale gdy tylko pojawiają się w ogrodzie czy na łące, natychmiast przyciągają wzrok. W czym tkwi ich niezwykłość?

Przede wszystkim, kolor niebieski bardzo rzadko występuje w naturze. Dawniej jego unikatowość sprawiała, że ludzie nadawali mu szczególne znaczenie. Miał symbolizować wiarę i moc. Kwiaty niebieskie stanowią mniej niż 10% wszystkich 300 000 gatunków kwiatów kwitnących na świecie. W świecie zwierząt także bardzo niewiele jest gatunków, które charakteryzują się tą barwą. 

Ludzie lubią to, co niespotykane, szczególnie w świecie przyrody. A dodatkowo, niebieskie kwiaty wiosenne dobrze się kojarzą, bo wiele z nich pojawia się bardzo wczesną wiosną, zapowiadając nadejście ciepłych miesięcy. Hiacynty, szafirki, sasanki czy przylaszczki zawsze są tymi wyczekiwanymi roślinami, po których rozpoznaje się nadejście wiosny.

Zobacz także: Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące? Dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Niebieskie kwiaty doniczkowe

Choć gatunków niebieskich kwiatów nie jest wiele, można znaleźć kilka, które ozdobią wnętrze domu. Niestety nie wszystkie mają naturalnie niebieski kolor. Jako kwiaty, które mogą ozdabiać domowe doniczki mogą służyć: hiacynt (choć należy też do wiosennych niebieskich  kwiatów, sadzonych w ogrodzie), cyneraria i orchidea.

Hiacynt

Częściej kojarzy się go jako niebieski kwiat ogrodowy, aczkolwiek gdy zaczyna się wiosna, spotyka się go także w doniczkach, które można trzymać w domu. Jest doskonałą dekoracją stołu, a dodatkowo przepięknie i mocno pachnie. Kwiaty ma drobniutkie i dzwonkowate, gęsto okalające główny pęd. Postawiony na słońcu rozkwita i może zachwycać swoją obecnością od wczesnej wiosny aż do maja.

Cyneraria

Cynerarie to kwiaty, które mają przepiękne, stokrotkowate kwiaty o intensywnie niebieskiej barwie. Pojawiają się w sklepach ogrodniczych wczesną wiosną, natomiast uprawiane w zbyt ciepłym domu szybko przestają kwitnąć. Dlatego, jeśli chcesz, aby pięknie wyglądały przez cały rok, musisz zapewnić im dosyć niską temperaturę – maksymalnie 15°C. Niestety, w praktyce ciężko jest utrzymać w domu taki chłód, dlatego najczęściej traktuje się cynerarię jako kwiat jednoroczny, krótko kwitnący.

Orchidea

Orchidea, czyli storczyk to piękny i efektowny kwiat naturalnie występujący w kolorze białym, różowym i fioletowym. W sklepach spotyka się jednak także egzemplarze intensywnie niebieskie. Mimo że wyglądają ciekawie, ich charakterystyczny kolor nie pochodzi z natury, a jest dziełem człowieka. W okresie wzrostu storczyka wstrzykuje się w pęd kwiatostanowy barwnik, który rozchodzi się po całej roślinie.

Niebieskie kwiaty idealne na balkon

Niebieskie kwiaty balkonowe mogą pięknie urozmaicić tę przestrzeń i nadać mu niezwykłego uroku. Wśród niebieskich kwiatów na balkon najpopularniejsze są: lobelia, ołownik uszkowaty i żeniszek meksykański. 

Lobelia

Lobelia to chyba najczęściej spotykany kwiat balkonowy niebieski. Jest lubiana, ponieważ pięknie wygląda w donicach, gęsto je zarastając. Można ją uprawiać w donicach stojących na ziemi, ale równie pięknie prezentuje się w tych wiszących. Ma drobne kwiatuszki o intensywnie niebieskiej, wpadającej w granat barwie. Lobelia nie ma dużych wymagań, najważniejsze z nich to stale wilgotna ziemia.

Ołownik uszkowaty

Choć nie jest tak popularny jak lobelia, miłośnicy niebieskich kwiatów balkonowych powinni zwrócić na niego uwagę. Wyglądem nieco przypomina floksy, ma delikatne, jasnobłękitne nieduże kwiatuszki, obsypujące zwisające lub pnące pędy. Może być rośliną wieloletnią, ale nie jest w stanie przetrwać mrozu. Z tego powodu wraz z nadejściem jesieni należy schować do ciepłego pomieszczenia.

Zobacz także: Jak zakwasić ziemię?

Żeniszek meksykański

Żeniszek należy do rodziny astrowatych i jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Tworzy kwiaty o pokroju koszyczków, a ich barwa to połączenie niebieskiego z fioletem. Kwitnie obficie i długo – posadzony na balkonie wiosną, cieszy oczy kwiatami aż jesieni. Lubi ciepłe, nasłonecznione stanowiska, ale szkodzi mu nawet delikatny przymrozek.

Niebieskie kwiaty ogrodowe

Najwięcej kwiatów o niebieskiej barwie występuje wśród odmian ogrodowych i dziko rosnących. Można podzielić je z grubsza na niebieskie kwiaty polne, jak choćby chabry czy niezapominajki oraz na niebieskie wiosenne kwiaty, czyli kosaćce, szafirki czy hiacynty. Poznaj charakterystykę kilku najchętniej uprawianych w ogrodach niebieskich gatunków.

Szafirek

To jeden z pierwszych wiosennych kwiatów. Kwiatuszki ma drobne i kuliste, gęsto okalające główny pęd. To roślina cebulowa, wieloletnia. Jest niewysoki, nadaje się zatem do rabat przydomowych, raczej tych bardziej wypielęgnowanych niż dzikich, utrzymanych w rustykalnym stylu.

Ostróżka ogrodowa

To wysoka bylina, która może osiągać nawet do 180 cm wysokości. Pięciopłatkowe kwiaty są osadzone na długich pędach kwiatostanowych. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Ostróżka kwitnie od czerwca do września. To gatunek szczególnie pasujący do ogrodów wiejskich, rustykalnych.

Niezapominajka

Mało jest tak urokliwych kwiatów jak niezapominajka. Tworzy niewysokie kępki obsypane drobnymi kwiatuszkami, w jasnoniebieskim kolorze. Kwitnie od wiosny do jesieni, powtarza kwitnienie. Rośnie dziko, ale uprawiana w ogrodzie świetnie pasuje do nieco wiejskiego, naturalistycznego stylu.

Hortensja ogrodowa

Choć nie jest to kwiat, tylko krzew, jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Kwitnie niezwykle efektownie, wydając olbrzymie kuliste kwiatostany. Krzewy dobrze rozrośnięte, stanowią zachwycającą ozdobę ogrodów w stylu angielskim, ale można je uprawiać także w ogrodach rustykalnych. Hortensja przybiera barwy od jasnobłekitnej po intensywnie niebieską, a odcień zależy od odczynu podłoża. 

Chaber bławatek

Ten polny kwiat najczęściej jest zapowiedzią lata i tak, jak mak kojarzy się ze słonecznym, gorącym czerwcem. Mimo że z natury jest rośliną dziką, śmiało można go uprawiać w ogrodach. Pasuje do rabat w stylu wiejskim, a także łąk kwietnych. Nie ma właściwie żadnych wymagań co do gleby, świetnie rośnie nawet na tej ubogiej.

Zobacz także: Laurowiśnia – ozdobny krzew ogrodowy. Wszystko o uprawie i pielęgnacji

Niebieskie kwiaty cięte – najpiękniejsze bukiety z niebieskimi kwiatami – inspiracje

Bukiety z niebieskich kwiatów są eleganckie, ale i bardzo charakterystyczne. W kwiaciarniach można dostać farbowane na niebiesko róże i margaretki, które łączy się z białymi kwiatami i zielonymi dodatkami. Najpiękniej wyglądają jednak bukiety stworzone z kwiatów, które naturalnie mają niebieski kolor. 

  • Do bukietów rustykalnych, mniej formalnych sprawdzą się chabry – będą doskonałą ozdobą letniego stołu czy przyjęcia w klimacie boho. Można połączyć je z trawami czy zbożami i stworzyć kompozycję o absolutnie letnim charakterze.
  • W bukietach ślubnych i bardziej formalnych pięknie wyglądają hortensje – najbardziej efektowne jest połączenie białych i błękitnych kwiatów.
  • Długie strzeliste kosaćce (irysy) nie potrzebują żadnej oprawy i mogą wystąpić jako minimalistyczny, wczesnowiosenny bukiet.

Planując ogród, taras czy balkon warto zwrócić uwagę na charakterystyczne i nieczęsto spotykane niebieskie kwiaty. Nazwy najchętniej wybierane to lobelia (na balkony), chaber, hiacynt, szafirek czy hortensja. Niebieskie kwiaty – niezależnie od tego, czy stoją w wazonie czy rosną przed domem, niezwykle ożywiają przestrzeń i przyciągają wzrok.