Mocowanie luster

Autor Albert

Lustra, szczególnie w małym pomieszczeniu, mogą spełniać dodatkowo bardzo istotną rolę. Przez odpowiednie ich umieszczenie uzyskuje się wrażenie większej przestrzeni. Zasadą jest wieszanie lustra w narożniku, co daje efekt przedłużenia ściany. Wysokość lustra powinna być jednak związana z jakimś elementem wnętrza: wykładziną ściany, drzwiami itp. Oczywiście tafla szkła o wysokości 2 m musi składać się z kilku kawałków.

Lustro takie powinno być mocowane na stałe. Najpierw trzeba wykonać ramę, która będzie stanowiła konstrukcję nośną i przymocować do ściany. Musi ona stworzyć równą płaszczyznę, co ma bardzo istotne znaczenie ze względu na kąt ustawienia lustra. Drobne odchylenia od kąta prostego powodują zdublowanie błędu i załamania płaszczyzny odbijanej.

Zobacz także: Pokrywanie ścian i pokrowce na meble|

Niedokładności w ustawieniu poszczególnych części lustra względem siebie powodują skracanie lub wydłużanie sylwetki albo ewentualnie przesunięcia na boki. Lustra mocuje się stosując wkręty lub blaszane uchwyty. Wkręty używane są do luster składających się z kilku części, blaszane uchwyty natomiast — obejmujące szkło po zewnętrznych krawędziach — do tafli pojedynczych.


Uchwyty przybija się lub przykręca do podkładu i zagina po nałożeniu tafli lustra (krawędź szkła musi być silnie ścięta). Mocując lustra przy zastosowaniu wkrętów należy pierwszą taflę przyłożyć do konstrukcji ramy i oznaczyć otwory na śruby. Po ich wywierceniu pod łby wkrętów kładzie się podkładki z cienkiej skóry, aby uniknąć bezpośredniego oparcia szkła o metal. Podobną podkładkę, dość grubą i sprężystą, należy włożyć również między szkło a drewno.

Spełni ona dodatkową rolę, dając możliwość regulowania pozycji lustra, w celu uzyskania dokładnego odbicia. Precyzyjne zgranie całej płaszczyzny jest pracą dość uciążliwą, ponieważ regulację trzeba przeprowadzić w dwóch kierunkach — pionowym i poziomym. Jeżeli sprężystość założonych podkładek jest niewystarczająca do ustalenia pozycji lustra, należy je — w zależności od potrzeby — zastąpić grubszymi lub cieńszymi. Po zakończeniu regulacji nakręca się tzw. dokrętki osłaniające, które maskują łby wkrętów.

Podany tu sposób zawieszania lustra nie jest jedyny. Do uzyskiwania ciekawych efektów wnętrzarskich wykorzystuje się lustra bardzo często. Powinno to być jednak zawsze starannie przemyślane.