Płytki posadzkowe posadzkowe z polichlorku winylu, tzw. płytki PCW, wyrabiane są w szerokiej skali kolorów jednolitych lub z wzorem marmurkowym. Należą one do pełnowartościowych materiałów podłogowych: są sprężyste, odporne na wilgoć, pleśń i bakterie, bezwonne, trudno ścieralne, dobrze tłumią dźwięki i nie palą się łatwo. Wymiary ich wynoszą 30x 30 cm, grubość — 3 mm. Na 1 m2 powierzchni podłogi mieści się około 12 płytek.
Posadzki z płytek PCW są łatwe do utrzymania w czystości, można je zmywać wodą, pastować i froterować. Przy większych zabrudzeniach wystarczy do wody dodać mydła lub proszku do prania. Plamy niezmywalne tym sposobem, np. czarne zarysowania gumowymi obcasami, można usunąć przez przetarcie szmatką zamoczoną w rozpuszczalniku.
Zobacz także: Przygotowanie podłoża do klejenia wykładziny
W handlu znajduje się również wykładzina PCW w rolach. Jest to materiał bardziej elastyczny od płytek, zwykle dwuwarstwowy, szeroki 110-160 cm. Występuje w kolorach pastelowych: jednolitych lub w delikatny wzorek. Ma takie same właściwości jak płytki PCW.
Do tej samej grupy należy winyleum — wykładzina z podkładem tkaninowym. Produkuje się ją głównie w kolorze zielonym, szarym lub brązowym. Winyleum ma szerokość od 130 do 160 cm, grubość jego wynosi od 2,2 do 3 mm.
Gumoleum produkowane jest w postaci płytek lub w roli, której szerokość wynosi 100 i 125 cm, a grubość 4 mm. Wykładzina ta ma cechy dobrego materiału podłogowego, jest sprężysta i dźwiękochłonna — chroni więc przed hałasem, a także zmniejsza zmęczenie nóg przy pracy stojącej. Wykładziny podłogowe z gumolitu są mniej śliskie w porównaniu z wykładzinami z innych tworzyw sztucznych. Są więc bezpieczne w użytkowaniu.
W porównaniu z wykładzinami z tworzyw sztucznych gumolit jest mniej odporny na działanie past podłogowych produkowanych na rozpuszczalniku, gdyż pod ich wpływem mięknie i ciemnieje. Przy tym wykładzina ta ma pewną skłonność absorbowania brudu, a pod wpływem światła rudzieje. Należy również wiedzieć, że gumolit starzeje się dużo szybciej niż wykładziny z tworzyw sztucznych.
Linoleum produkowane jest w rolach o szerokości do 200 cm i grubości od 1,8 do 3,0 mm. Linoleum jest wykładziną odporną na działanie wody, dźwiękochłonną i o właściwościach bakteriobójczych. Pod względem odporności na ścieranie i działanie substancji chemicznych ustępuje wykładzinom z innych tworzyw sztucznych. Może być jednak polecane jako materiał na posadzki w kuchni.