Ogród

Kiedy należy wertykulować trawnik?

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na płytkim i pionowym nacinaniu darni – podłoża pokrytego gęsta trawą. W wertykulacji chodzi głównie o usunięcie resztek starej i martwej warstwy darni, która swoim wyglądem i strukturą przypomina filc. W filcu mogą rozwijać się grzyby, mchy i różnorodne bakterie powodujące wszelkie choroby naszej trawy. Jeśli się go nie pozbędziemy trawnik będzie żółty, wyschnięty, a nawet może zgnić. Usunięcie filcu na czas pozwoli przenikać tlenowi w głąb gleby. Lepszy dostęp do korzeni będzie miało również światło, składniki pokarmowe (nawozy) oraz woda. Takie działanie zwiększy efektywność po podlewaniu i nawożeniu.

Wertykulacja trawnika jest świetna w walce z chwastami i mchem. Mchy, porosty i wszelkie chwasty są roślinami o płytkim ukorzenieniu przez co porównywane są do warstwy filcu. Jeśli nasza trawa porośnie w któryś z nich, zmniejsza się tym samym jej zaopatrzenie w substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju i życia, ponieważ musi się z nimi dzielić wodą i substancjami odżywczymi. Nacinanie darni na powierzchni trawnika jest dla nich zabójcze, a tym samym nie narusza nie narusza głębszych warstw korzeni.

Jaki wertykulator do trawy wybrać?

Na rynku istnieje wiele urządzeń różnych firm, które w specjalny sposób nakłuwają ziemię i pozbywają się niepotrzebnej i szkodzącej warstwy filcu. Takie przyrządy zwane są wertykulatorami. Wertykulatory dzielą się na:

• Wertykulator ręczny (mechaniczny) zawierający bardzo wąskie i sztyletowe ząbki, które wcinają się w glebę znajdującą się pod trawnikiem na głębokość kilku centymetrów.
• Wertykulator spalinowy zawiera zestaw noży nacinających darń. Jest dużo wydajniejszy od tego mechanicznego ze względu na łatwiejsze użytkowanie i skuteczniejsze rezultaty. Jest polecany na duże powierzchnie, ponieważ ma większą moc i z łatwością będzie mógł się po nich poruszać.
• Wertykulator elektryczny działa podobnie jak spalinowy, natomiast jest bardziej przyjazny dla środowiska, bo nie wytwarza szkodliwych spalin, a dodatkowo pracuje dużo ciszej. Wymaga jedynie podłączenia kablem do prądu. Na rynku można znaleźć również wertykulatory elektryczne z akumulatorem.

Wybierając odpowiedni dla siebie i dla swojego trawnika wertykulator należy zwrócić uwagę na:

• moc silnika;
• szerokość pracy (mierzona w centymetrach);
• materiał z jakiego wykonane są noże;
• materiał z jakiego wykonany jest korpus

Dzięki temu, że wertykulatora używa się kilka razy w roku – starczy on na wiele lat, dlatego warto zakupić to urządzenie w dobrej jakości.

Wertykulacja trawnika – kiedy?

Nasz trawnik wymaga wertykulacji w momencie, gdy zauważymy, że słabo rośnie, żółkie, gnije lub ogólnie obumiera. Wtedy też można zaobserwować gruba i zbita warstwę filcu, który powstaje ze koszonych i nie usuniętych źdźbeł traw. Warto wtedy wertykulować naszą biedną trawę, a na pewno poprawimy jej stan. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg wczesną wiosną podczas gdy najbardziej regeneruje się po zimie. Świetnym na to czasem jest również wczesna jesień.