Żarówki LED – barwa ciepła czy zimna? Jaką wybrać?

Autor Albert

Oświetlenie typu LED stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych żarówek. Jest bardzo oszczędne i ekologiczne, a jego jakość pozwala na bardzo dokładne oddanie barw. Nic więc dziwnego, że zyskuje na popularności i jest coraz powszechniej stosowane do oświetlania domowych wnętrz. Wybór odpowiedniej barwy światła do danego pomieszczenia jest bardzo ważny z perspektywy jego funkcjonalności oraz odpowiedniego kreowania nastroju. Właściwie dobrane światło nie tylko podkreśli charakter wnętrza, ale także wpływa na nastrój. Jakie są podstawowe różnice w barwie ciepłej i zimnej i jak dobierać je do konkretnych przestrzeni?

Barwy ciepłe i zimne – czym się różnią?

Określając rodzaj barwy, posługujemy się jednostką wyrażoną w Kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsza barwa. I tak światło emitowane przez płomień świeczki można sklasyfikować na poziomie 1500 K. Z drugiej strony światło dzienne, które jest określane jako neutralne lub zimne, będzie mieścić się w przedziale od 5500 do 7000 K. Temperaturę barwową źródła światła z powodzeniem możemy też określić gołym okiem. Ludzka percepcja, barwy o niskiej wartości na skali, czyli barwy ciepłe, odbiera jako bardziej żółte. Zimne z kolei są dla oka zimnymi odcieniami błękitu.

Dlaczego odpowiednia temperatura światła jest taka ważna?

Temperatura barwowa, a co za tym idzie kolor wybieranego światła, jest istotny z kilku względów. Po pierwsze pozwala nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat i nastrój. Trudno wyobrazić sobie komfortowy salon z meblami w ciepłych barwach oświetlony zimnym światłem. Ciepłe barwy światła sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się przytulny klimat i poczucie bezpieczeństwa. Chcąc zachować spójność aranżacji, konieczne jest odpowiednie dobranie barwy światła do nastroju, jaki ma panować w pomieszczeniu.

Zobacz także: Mocowanie luster

Zimne światło sprawdzi się lepiej w nowoczesnych wnętrzach, które dodatkowo dzięki jego zastosowaniu zostaną optycznie powiększone. Co równie istotne temperatura barwowa ma duży wpływ na nastrój osób korzystających z pomieszczenia. Ciepłe barwy relaksują i pozwalają się odprężyć, a zimne mobilizują do działania i wspomagają skupienie.

Jak odróżnić żarówkę LED ciepłą od zimnej?

Kwestia odróżnienia zimnej lub ciepłej żarówki LED jest bardzo prosta. Producenci żarówek dbają o to, by na etykietach znalazły się odpowiednie oznaczenia eliminujące wątpliwości. Żarówki o ciepłej temperaturze barwowej mają na opakowaniu kolorystyczne oznaczenie w postaci barwy czerwonej, żółtej lub pomarańczowej. Zimne żarówki LED oznaczone będą kolorem niebieskim i białym. Ta ostatnia oznacza światło neutralne. Dodatkowo znając skalę temperatury barwowej możemy odczytać umieszczone na opakowaniu wartości podane w Kelwinach.

Jaka barwa światła do oświetlenia kuchni? A jaka do salonu?

W kuchni warto postawić na różnorodność. Mimo że miejsce to kojarzy się z ciepłem i przyjemną atmosferą, dobrym zwyczajem jest stosowanie żarówek o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Światło główne może być ciepłe, podczas gdy zimne i neutralne znajdzie zastosowanie przy doświetlaniu blatów lub szafek, lub jako element dekoracyjny.

W przypadku salonu lepiej sprawdzą się cieplejsze rodzaje światła, które wprowadzą odpowiedni nastrój relaksu. Szczególnie strefy przeznaczone do odpoczynku powinny być doświetlane ciepłymi źródłami światła. Pozwoli to na zbudowanie rodzinnej i miłej atmosfery sprzyjającej odprężeniu.