Jak urządzić salon z kominkiem?

Autor Kamil

Decyzję o zainstalowaniu kominka najlepiej jest podjąć już na etapie projektu. Wiele zależy od tego, czy wstawia się go do mieszkania (czasem istnieje taka możliwość), czy do domu wolnostojącego. O ile szczegółowe kwestie techniczne pozostają z w rękach fachowców, to do inwestora należy decyzja o wyborze konkretnego rodzaju kominka.

Jakiej wielkości ma być? Czy ma spełniać funkcję grzewczą (wówczas warto pomyśleć o rozprowadzeniu na dom), czy wyłącznie dekoracyjną? Czy będzie używany regularnie, czy tylko okazjonalnie? Czy ma zajmować centralne miejsce w salonie, czy też mieścić się z boku, ocieplając kącik do czytania? Na te wszystkie pytania należy sobie szczerze odpowiedzieć, gdyż późniejsze poprawki mogą okazać się nie tylko kosztowne, co wręcz niemożliwe do wprowadzenia.

Nowoczesny salon z kominkiem?

Wielu osobom kominek nadal kojarzy się z tradycyjnie urządzonym wnętrzem, w którym dominuje drewno i kamień. Nic bardziej mylnego. Na rynku bez problemu można znaleźć kominki o kształtach idealnie pasujących do nowoczesnych wnętrz. Ogromny wybór modeli i materiałów umożliwi wkomponowanie kominka nawet w ascetyczne, stalowo-szklane aranżacje. Można pokusić się o odrobinę szaleństwa, stawiając kwadratowe palenisko na środku pomieszczenia, bądź wkomponowując je w ścianę tak, aby przypominało ruchomy obraz. Nowoczesne wzornictwo wychodzi na przeciw najbardziej wymagającym klientom.

Kominek elektryczny czy na drewno?

Jeżeli kominek ma służyć jako znaczące źródło ciepła, zdecydowanie należy rozważyć zakup pieca opalanego drewnem. Należy dopasować jego moc do wielkości pomieszczenia, domu oraz ewentualnej instalacji rozprowadzającej ciepło. Przyjmuje się, że na 30 metrów sześciennych ogrzewanej powierzchni potrzeba ok 1kW (należy też wziąć pod uwagę ubytki ciepła wynikające, np. z otwartego strychu).

Zobacz także: Okucia okienne

Palenie drewnem jest najbardziej tradycyjnym sposobem użytkowania kominka, wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Przede wszystkim należy zadbać o zapas opału. O ile na wsi nie stanowi to problemu, to transport, rozładunek i składowanie drewna w mieście może nastręczać pewnych trudności. Palenie w kominku wymaga pracy: noszenie, pilnowanie paleniska, wybieranie popiołu.

Należy też wziąć pod uwagę, że użytkowanie pieca w domu odbije się na kolorze ścian. Dlatego warto zadbać o odpowiednią obudowę kominka i dobór farb. I jeszcze jedna kwestia: w niektórych częściach Polski wprowadzono zakaz palenia drewnem na terenie miast. Warto upewnić się, czy nie mieszkamy w jednym z nich.

Kominek elektryczny jest zdecydowanie mniej pracochłonny. Jego montaż jest znacznie prostszy, co zmniejsza koszty. Wkomponuje się w każdy rodzaj wnętrza, nie grozi też okopceniem ścian. W niedużych wnętrzach może stanowić główne źródło ciepła, w większych – piękny element wystroju.

A może wybrać sztuczny kominek?

Może się zdarzyć, że warunki techniczne mieszkania, projekt domu czy też kwestie finansowe nie pozwalają na montaż kominka. Nie oznacza to jeszcze, że należy z niego całkiem zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja kominka pełniącego jedynie funkcję dekoracyjną. Jest to rodzaj atrapy, pozbawionej funkcji grzewczej. Duży wybór sprawia, że można dobrać model pasujący do każdego wnętrza. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.