Wyklejanie ścian tapetą

Autor Albert

Zadaniem tapety jest nadanie ścianie określonego wyglądu poprzez kolor i fakturę powierzchni oraz stworzenie z płaszczyzny ściany powierzchni bardziej higienicznej od tynku i farby klejowej. Niektóre gatunki zapewniają ścianie możliwość „oddychania” i nadają się jednocześnie do zmywania wodą.

Ściany przeznaczone do tapetowania powinny być suche, wolne od warstwy kredy, farb lub innych zanieczyszczeń utrudniających przyklejenie oraz zabezpieczone przed insektami przez odpowiednią dezynsekcję. Najlepszym podkładem jest wyprawa z ostrego piasku, nieco chropowata. Dla polepszenia przyczepności i wygładzenia ewentualnych nierówności przykleja się najpierw makulaturę gazetową, a dopiero na niej — właściwą tapetę.

Zobacz także: Jak zrobić łóżko z palet?

Przed tapetowaniem należy wykonać następujące prace wstępne: okleić przewody prowadzone po wierzchu tynku oraz wyłączniki i gniazda wtyczkowe, a także przykleić paski w narożnikach.

Klajster do klejenia przygotowuje się z mąki żytniej gotując ją z wodą i intensywnie mieszając, aby uniknąć grudek; dla polepszenia jakości można dodać trochę ałunu. Przygotowany klajster trzeba ochłodzić i od razu zużyć, gdyż szybko traci przyczepność.

Tapetowanie należy rozpocząć od ściany znajdującej się naprzeciw okien i posuwać się w kierunku okien, dla uniknięcia odznaczania się brzegów poszczególnych rolek. Pracę wykonuje się w pomieszczeniu zamkniętym, zabezpieczonym przed przeciągami i raptownymi zmianami temperatury.

Odpowiednio przycięte kawałki tapety kładzie się na papierze ułożonym na posadzce i smaruje klejem z mąki, czekając aż całkowicie nasiąkną i przestaną się marszczyć; tapetę wykonaną z grubego papieru, należy smarować dwu- lub trzykrotnie. Ścianę również smaruje się klejem i przykłada tapetę, sprawdzając kierunek jej spoiny. Najpierw przykłada się górną krawędź i przyciska szmatką, przesuwając ją ruchem z góry do dołu. Ma to na celu dokładne rozprowadzenie kleju i wypchnięcie pęcherzyków powietrza. Po zakończeniu klejenia można wilgotną ścierką zebrać z powierzchni tapety ewentualne zabrudzenia klejem.