Kupno domu w stanie do remontu, na co zwrócić szczególną uwagę?

Autor Redakcja

Inwestorzy nieustannie zmagają się z wysokimi cenami nieruchomości. Nie każdego stać na wybudowanie domu, przez co dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup budynku w stanie do remontu. Z reguły wiążę się to niższym wydatkiem, niż wzniesienie całkowicie nowej nieruchomości. Wiele jednak zależy od obecnego stanu budynku, a tym samym faktycznych kosztów niezbędnego remontu. Decyzja o taki inwestycji powinna być dobrze przemyślana oraz poparta solidnymi analizami.

Opłacalność inwestycji

Zakup i remont budynku już istniejącego można uznać za opłacalny, jeżeli poniesione w związku z tym koszty nie przekroczą ceny zakupu całkowicie nowego domu o zbliżonych parametrach. Różnica powinna być jednocześnie na tyle duża, aby dostatecznie rekompensować potencjalne wady takiego rozwiązania. Remonty starych domów mogą się okazać sporym wyzwaniem. Budynek z rynku wtórnego daje też dość ograniczone pole manewru, jeżeli chodzi o parametry techniczne. W wielu przypadkach trudno też jednoznacznie ocenić stan takiej nieruchomości, ze względu na prawdopodobieństwo różnych ukrytych niedoskonałości ścian czy fundamentów. Zakup domu przeznaczonego do remontu wciąż jednak może być bardzo opłacalny, zwłaszcza w przypadku natrafienia na dobrą okazję.

Ocena stanu nieruchomości

Aby precyzyjnie ocenić stan budynku, należy skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Dom powinien być poddany dokładnym oględzinom przez rzeczoznawcę nieruchomości, który będzie w stanie podpowiedzieć inwestorowi adekwatną cenę i określić szanse jej wynegocjowania. W praktyce nie zawsze jednak da się precyzyjnie ustalić stan techniczny budynku, ponieważ wymaga to zgody obecnego właściciela na przeprowadzenie szczegółowych testów i badań. Ich wykonanie bez ograniczeń będzie możliwe dopiero po zakupie. Kluczowe znaczenie ma weryfikacja fundamentów pod kątem ich szczelności i stabilności, ocena termoizolacji na podstawie badania termowizyjnego czy przegląd instalacji elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i wodociągowej. Generalny remont domu jest w stanie przeprowadzić firma New-House, która kieruje takie usługi do klientów indywidualnych.

Planowanie remontu

Remont domów wystawianych na sprzedaż w takim stanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Prace powinny być zaplanowane na podstawie oględzin, a także wyników wykonanych badań. Renowacja i kompleksowe remonty budynków to usługi, które najczęściej obejmują m.in. zrywanie starych podłóg i układanie nowych, wyrównywanie wylewki, malowanie, gładzenie ścian czy stawianie ścian działowych. W procesie tym należy również uwzględnić konserwację poszczególnych instalacji i sieci. Jeżeli remontu wymagają fundamenty, trzeba liczyć się ze znacznie wyższym kosztem. W takim przypadku niezbędne jest ich stopniowe odkopywanie, a także wzmacnianie i izolowanie. Prace tego typu nie mogą być zwykle realizowane w sezonie jesienno-zimowym, co w wielu przypadkach jest sporym utrudnieniem. Stare nieruchomości mogą ponadto wymagać ocieplenia lub docieplenia, a nawet wymiany pokrycia dachowego.

Kwestie formalne

Konieczność uzyskania pozwolenia na remont starego domu zależy od kilku czynników, ze szczególnym wskazaniem na stopień skomplikowania prac. Z reguły podejmowane działania mają na celu jedynie przywrócenie budynku do pierwotnego stanu technicznego. Inaczej wygląda to w przypadku ingerencji w kluczowe parametry domu, np. poprzez rozbudowę, nadbudowę, powiększanie powierzchni czy wstawianie większych okien. Prace związane z remontem należy zatem dokładnie przeanalizować i jednoznacznie zdefiniować, a następnie zapoznać się z zakresem wymaganych formalności do spełnienia. Z reguły wystarczy jedynie samo zgłoszenie, ale w niektórych przypadkach trzeba się postarać o uzyskanie pozwolenia na budowę. W porównaniu do budowy nowego domu, remont generalny wiąże się jednak ze znacznie mniej wymagającymi formalnościami. Nie bez znaczenia pozostaje oszczędność czasu, ponieważ wszystkie prace można przeprowadzić nawet w kilka tygodni.

Artykuł sponsorowany