Jak wprowadzić przytulny nastrój do ogrodu?

Autor Redakcja

Przebywanie na łonie natury ma kojące właściwości. Otaczająca zieleń odpręża, a woń pobliskich roślin wprawia w dobry nastrój. Ten sam efekt można uzyskać pośród kwiatów we własnym ogrodzie. Jak zadbać o przydomowy teren, by zachęcał do spędzania w nim czasu? Oto pomysły na efektowne dekoracje.

Nastrojowe oświetlenie

Pielęgnowanie ogrodu to przyjemne, ale i wyczerpujące zajęcie. Dlatego też gdy przychodzi czas odpoczynku, warto zrobić to w miejscu, które z każdym ruchem dłoni zyskuje barwnych roślin, krzewów i ziół. W ogrodzie, który jest tak aromatyczną mieszanką, nie może zabraknąć oświetlenia. Odpowiedni nastrój wprowadzą girlandy ogrodowe. Można je rozwiesić między drzewami, opleść nimi płot czy ozdobić altankę. Ciepłe światło lampek pozwoli cieszyć się spokojnym wieczorem w przyjemnej atmosferze.

Hamak w sielskiej scenerii

Meble ogrodowe mogą być kopalnią inspiracji – wystarczy zainwestować w te, które najciekawiej skomponują się z otoczeniem. Hamak wprowadza sielski klimat i zaprasza do dłuższego odpoczynku. Czy jest coś równie odprężającego jak drzemka na łonie natury? Hamak pleciony, z baldachimem lub wieszany na gałęzi drzewa – oto propozycje, które są nie tylko bardzo praktyczne, ale i świetnie prezentują się na tle bujnej roślinności.

Ścieżki z kamieni

Alejki usypane z białego żwirku lub estetycznie wykonane ścieżki wprowadzą do ogrodu nieco tajemniczości. To jedna z tych dekoracji, które można wykonać samodzielnie i niewielkim kosztem. Warto zaplanować siatkę ścieżek i materiał, z których zostaną wykonane – obecnie w sprzedaży jest ogromny wybór. Należy uważać, aby alejki nie przebiegały w pobliżu dużych drzew, których korzenie mogą z czasem wpłynąć na kształt nawierzchni. Trzeba też nadmienić, że takie ozdobne alejki wymagają dodatkowej pielęgnacji. Wiele z nich szybko zarasta chwastami, co wymaga wielogodzinnego nakładu pracy.

Dekoracje ogrodowe DIY

W sklepach z artykułami do aranżacji wnętrz i centrach ogrodowych można znaleźć mnóstwo gotowych dekoracji do postawienia w ogrodzie. Takie nabytki bywają kosztowne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnych dekoracji od podstaw. Można w tym celu wykorzystać dary natury – pniaki, konary drzew czy szyszki, a także postawić na recykling, wykorzystując stare opony, z których powstaną efektowne kwietniki czy wygodne siedziska.

Oczko wodne

Stylowe oczko wodne lub wartki strumyczek i nastrojowe oświetlenie to najciekawsza ogrodowa kompozycja. Kto nie lubi godzinami wpatrywać się w gładką taflę wody, pod którą przemykają kolorowe grzbiety rybek? Oczko wodne to spora inwestycja, szczególnie gdy dodać do tego urokliwy drewniany mostek. Girlandy ogrodowe zawieszone w pobliżu niewielkiego akwenu będą odbijać się w wodzie, wprowadzając przytulną atmosferę.

Sielski klimat w ogrodzie można uzyskać naprawdę niewielkim wysiłkiem. Wystarczy odrobina kreatywności, solidna dawka inspiracji i kilka materiałów, z których powstanie przyjemna dla oka sceneria. Wypoczynek wśród takiej aranżacji będzie należeć do wyjątkowo przyjemnych.