Organizacja budowy

Przeprowadzka

Jak przyłącza się lampy sufitowe
W żadnej dziedzinie prac domowych (z wyjątkiem instalacji gazowej) przy niefachowym podejściu nie zdarza się tyle wypadków, ile przy instalacji elektrycznej.
Przed rozpoczęciem pracy przy instalacji elektrycznej należy wykręcić bezpieczniki. Najlepiej włożyć je do kieszeni, aby ktoś z pozostałych członków rodziny nie wkręcił ich z powrotem przez pomyłkę. Bezpieczniki automatyczne po prostu wyłącza się. Jeśli skrzynka na licznik i bezpieczniki nie ma zamknięcia, wówczas wieszamy kartkę z ostrzeżeniem. W żadnym przypadku nie wystarcza wyłączenie wyłącznika od lampy sufitowej. Przerywa on z reguły tylko jeden z przewodów doprowadzających prąd, a więć nie zabezpiecza przed porażeniem.
Przyłącze sufitowe, wykonane zgodnie z przepisami, składa się z dwu elementów:
– z haka, którego zadaniem jest dźwiganie lampy (jeśli go brakuje, to należy go zamocować za pomocą kołka) oraz
– z trzech przewodów (najczęściej) w kolorach czarnym, szarym i czerwonym (lub zamiast czerwonego obecnie zielonożółty), które wprowadzone są do kostki połączeniowej.


Trzy przewody wychodzące z oprawy lampy należy połączyć z trzema przewodami przyłącza sufitowego. Elementem połączeniowym jest kostka, przy czym należy uważać, aby łączyć ze sobą właściwe przewody.
Kolejność prac. Zazwyczaj zaczynamy od zawieszania lampy lub żyrandola. Lekkie oprawy oświetleniowe (pojedyncza lampa) mają wieszak do bezpośredniego umocowania na haku. W żadnym przypadku oprawa nie może być zawieszona tak, aby przewody mogły być obciążone. Oprawy cięższe (żyrandole) przymocowane są do rurki, u której na drugim końcu znajduje się haczyk, służący do zawieszenia. Kabel przebiega swobodnie wewnątrz rurki. Zacisk świecznikowy (kostka) i haczyk nakrywa się rozetą sufitową, należącą do oprawy. Przed rozpocziem pracy należy wsunąć w rozetę przewody i nasunąć je na rurkę, następnie dokręcić haczyk z ramiączkami.