Organizacja budowy

Przeprowadzka

Układanie dywanów i chodników
W trakcie przeprowadzki należy specjalną uwagę poświęcić właściwemu zwinięciu i przewiezieniu dywanów. Zbyt luźno zwinięty dywan, wciśnięty między ciężkie meble, może ulec podarciu i zagnieceniu. Dlatego cenne dywany powinny być nawinięte na gruby wałek o dostatecznej długości. Zagięcia i wgniecenia można po rozłożeniu dywanu zwilżyć i przycisnąć. Tak samo trzeba postąpić z odstającymi narożami dywanu. Dywany cienkie bardzo łatwo marszczą się pod wpływem chodzenia. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładki z cienkiej gumy piankowej lub z siatki gumowej pod całym dywanem.
Meble ustawione na dywanie, szczególnie meble ciężkie, powodują zawsze wgniecenia. Jeśli dywan może być przesuwany, to warto co jakiś czas przełożyć go tak; aby coraz to inne jego miejsca znalazły się pod naciskiem mebla. Takie postępowanie nie jest możliwe w przypadku wykładzin dywanowych i dywanów napinanych. Właściwe jest natomiast stosowanie specjalnych podkładek z tworzyw sztucznych zaopatrzonych w ostry trzpień o długości ok. 7 mm. Podłożone pod mebel, przenoszą one jego ciężar bezpośrednio na podłogę, a dywan nie ulega wgniataniu. Podkładki tego rodzaju sprzedawane są w postaci płytek 5×10 cm, z których wycina się ostrym nożem odpowiedniej wielkości kawałki.


Chodniki powinny być zawsze napięte, w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo potknięcia się o nie. Używamy do tego celu kołków do podłóg drewnianych lub kamiennych. Do tych ostatnich zalicza się również podłogi z tworzyw sztucznych położonych na posadzce kamiennej. Wkręt do takiego kołka przechodzi przez dywan na krawędzi i przytrzymuje go mocno.
Zazwyczaj wystarcza umocowanie chodnika na jego końcu 3-5 wkrętami (zależnie od jego szerokości). Otwory w podłogach drewnianych wierci się wiertarką ręczną, natomiast podłogi kamienne wymagają użycia przebijaka lub wiertarki elektrycznej. Podłoga z linoleum lub tworzyw sztucznych przewiercana może być w zwykły sposób wiertłem spiralnym, ale znajdująca się pod nią posadzka kamienna wymaga już przebijaka lub wiertarki elektrycznej z wiertłem specjalnym z twardego metalu.