Organizacja budowy

Przeprowadzka

Duże i ciężkie obrazy wiesza się z pewnym niewielkim pochyleniem, które najłatwiej osiągnąć przez zawieszenie na drucie.
Drut mocuje się na dwu śrubach z uchem, wkręcanych w połowie pionowych części ramy obrazu.
Krzywo wiszący obraz jest przeważnie wynikiem niedokładnego umieszczenia uszka (nie w środku górnej listwy ramy). Prowizorycznie można zaradzić temu dwoma sposobami:
– przyklejając kawałek papieru ściernego lub gumy piankowej na wewnętrznej stronie obydwu dolnych rogów ramy lub
– wbijając po małym gwoździku (z odciętym łebkiem) w dolnych rogach ramy tak, aby wystawały na 2 mm.
Obrazy zawieszone na niedostatecznie wyschniętych ścianach zaczynają pleśnieć lub ulegają pofalowaniu. Środkiem zaradczym jest przyklejenie czterech kawałków korka na czterech rogach ramy, dzięki czemu powietrze może cyrkulować między obrazem a ścianą.
Przy zawieszaniu mebli należy stosować wyłącznie kołki. To samo dotyczy mebli stojących, jeśli dla zwiększenia ich stateczności albo ze względów konstrukcyjnych muszą być one przymocowane do ściany (np. wysokie regały, części szafy, nasadzane jedna na drugą, wieszaki meblowe w przedpokoju itp.). W tym przypadku ustalenie właściwego miejsca zamocowania jest jeszcze ważniejsze niż przy zawieszaniu obrazów. Przy mocowaniu takich mebli konieczne jest użycie poziomnicy. Bardzo często powierzchnie podłogi i sufitu nie przebiegają całkiem poziomo, i centymetrowe różnice nie należą do rzadkości.
Istotne jest także uwzględnienie wilgotności ścian w budynkach nowych. Meble wiszące w pomieszczeniach zagrożonych wilgocią (kuchnie, łazienki) niszczeją z powodu pary skraplającej się na zimnych powierzchniach. Gdy tylne ścianki mebli zaczynają się paczyć, a na ich krawędziach zaczyna odstawać fornir lub farba — jest już za późno. Dlatego dobrze jest na tylnych ściankach przymocować listwy lub klocki dystansowe, które powinny zapewnić co najmniej 1 cm odstępu od ściany, niezbędnego do cyrkulacji powietrza. Najlepsze zabezpieczenie tylnych ścianek mebli (zazwyczaj będących w stanie surowym) daje pociągnięcie ich pokostem, a następnie pokrycie warstwą lakieru wodoodpornego.

Szyny do zasłon (prowadnice) i ewentualne karnisze do firanek umieszcza się na ścianie nad oknem lub — rzadziej — na obramieniu okien. Listwy z szynami i dodatkami należy przewiercić w odstępach 60-80 cm i przez otwory zaznaczyć miejsca na kołki w ścianie. Przy bardzo długich listwach natrafia to na trudności. W takich przypadkach wierci się tylko dwa otwory, osadza kołki i przymocowuje listwę. Pozostałe otwory w ścianie wierci się przez otwory w listwie (najlepiej wiertarką udarową). Kółki przesuwa się przez otwory w listwie, wpycha do otworów w ścianie i przykręca listwę