Organizacja budowy

Przeprowadzka

Wybór kołka zależy od przewidzianego obciążenia, jakiemu będzie on poddany. Do średnio ciężkiego lustra na ogół wystarczy kołek o długości 30 mm, z wkrętem o średnicy 3,5-5 mm. Otwór do tego kołka powinien być wykonany przebijakiem o średnicy 6 mm. Na przykład: w ścianie z betonu porowatego kołek ten mógłby być obciążony do 80 kG, w ścianie z cegły sitówki ponad 220 kg, w ścianie z pełnych cegieł ok. 390 kG i w ścianie betonowej 400-500 kg. Wytrzymałość kołka zależy zatem od materiału ściany. Ogólne reguły stosowania kołków:

  • im większe obciążenie, tym grubszy i dłuższy musi być kołek,
  • im bardziej “miękka” jest ściana, tym dłuższy musi być kołek.

Wkręty, haki, uszka, a także gwintowane pręty muszą wielkością odpowiadać kołkom. Zbyt cienkie śruby nie rozwierają kołka dostatecznie, zatem nie trzyma on dobrze. Zbyt grube śruby rozsasadzają kołek. Zbyt długie śruby wystają poza kołek, pozą tym są najczęściej za cienkie. Zbyt krótkie śruby nie pozwalają wykorzystać pełnej wytrzymałości kołka.
Poza tym należy przy wyborze wkrętów zwracać uwagę na to, aby w wilgotnych pomieszczeniach (kuchniach, łazienkach, piwnicach itd.) używać tylko wkrętów nierdzewnych, a więc z mosiądzu, metali lekkich albo chromowanych.

Zawieszanie obrazów i mebli
Najpierw trzeba ustalić miejsce, w którym ma być zawieszony obraz, lustro, regał lub szafki. Należy to zrobić dopiero wówczas, gdy wszystkie ważniejsze meble są już ustawione. Wcześniej trudno określić najkorzystniejsze ze względów estetycznych i funkcjonalnych miejsce do zawieszenia tych przedmiotów.
Do wszystkich prac związanych z zawieszaniem potrzebne są dwie osoby. Jedna dany obraz czy też szafkę przytrzymuje w wybranym miejscu, druga obserwuje to z pewnej odległości i wprowadza poprawki.
Również i zaznaczanie punktów zamocowania kołków łatwiej wykonać w dwie osoby.
Od ciężaru obrazu zależy wybór potrzebnych środków. Małe obrazki i lustra wystarczy powiesić na stalowym gwoździu. Łatwiej jest umocować tzw. x-haki z mosiądzu, które przytrzymywane są stalową igłą. Wadą x-haków jest to, że po zawieszeniu obrazu pozostają widoczne. Z tego powodu mocuje się również i “uszka” do obrazów w ten sposób, że zakrywa je rama. Pośrednim sposobem jest użycie haków z przezroczystego tworzywa.
Cięższe obrazy i lustra wymagają wkrętów lub haków. W obydwu przypadkach należy stasować kołki. Wkręt wkręcamy śrubokrętem, hak — szczypcami uniwersalnymi lub płaskimi.