Dla budujących

Powlekanie i malowanie drewna

Lakierowanie podłóg i schodów z drewna twardego (parkiety i schody z dębu i buku) wykonuje się podobnie jak lakierowanie podłóg z drewna miękkiego. Korzystniej jest ze względu na trwałość użyć tu lakierów dwuskładnikowych specjalnie dostosowanych do malowania parkietów i podłóg (np. “Chemosil”).
Stosując ten typ lakieru należy przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

Malowanie okien
Na okienną powłokę malarską działa wiele ujemnych czynników, jak wilgoć, wiatr, różnice temperatury, mechaniczne uszkodzenia na skutek otwierania i zamykania okien, Dlatego też powłoki malarskie należy wykonywać ze szczególną starannością i dokładnością. Przede wszystkim powinno się przestrzegać następujących zasad:
– ramę okienną można malować tylko wtedy, gdy jest zupełnie sucha, pamiętając o okitowaniu;
– ramę okienną należy malować tą samą farbą na zewnątrz i wewnątrz. W żadnym przypadku nie wolno stosować do malowania remy lakieru przeznaczonego do malowania wewnętrznego.

Malowanie lakierem bezbarwnym stosuje się zarówno w przypadku ram okiennych z drzew iglastych; jak i z drzew tropikalnych.
Ramy okienne wykonane z drewna z drzew iglastych. Najpierw ramę gruntujemy, a wstępnie malujemy rozcieńczonym bezbarwnym lakierem do okien. Po tych czynnościach następuję wbudowanie ramy okiennej, oszklenie, okitowanie i jej wyschnięcie. Rysy od gwoździ i śrub należy zaszpachloyvać kitem do drewna i po wyschnięciu przeszlifować papierem ściernym do drewna. Lakierujemy raz, a po wyschnięciu po raz drugi nie rozcieńczonym lakierem do drewna.
Jeżeli powłoka z poprzedniego lakierowania nie uległa uszkodzeniom, zmywamy ramę wodą z salmiakiem, a po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym i jednokrotnie lakierujemy bezbarwnym lakierem do drewna.
W przypadku gdy powłoka z lakieru uległa uszkodzeniom, myjemy ramę okienną wodą z salmiakiem; po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym, a miejsca uszkodzone szpachlujemy kitem do drewna i gruntujemy rozcieńczonym bezbarwnym lakierem. Po wyschnięciu przecieramy papierem ściernym, oczyszczamy z pyłu szczotką i dwukrotnie lakierujemy.