Dla budujących

Powlekanie i malowanie drewna

Jeżeli powłoka malarska uległa zniszczeniu, należy zeskrobać pozostałości farby i pokryć lakierem kolorowym. Odnosi się to do zniszczonych powłok, w których miejsc uszkodzonych nie możemy zeszlifować do surowego drewna: malujemy zatem z resztkami poprzedniej powłoki malarskiej.
Ramy okienne z drewna z drzew liściastych tropikalnych. Powierzchnię drewna zmywamy rozcieńczonym rozpuszczalnikiem nitro, posługując się szczotką. Po 24 godz. ramę okienną szlifujemy papierem ściernym i malujemy rozcieńczonym w stosunku 1:1 lakierem syntetycznym (nie wolno szlifować). Następnie pokrywamy ramę trzykrotnie bezbarwnym lakierem, przestrzegając zasady, aby każda nałożona powłoka dobrze wyschła.
Powierzchnię drewna zmywamy rozpuszczalnikiem nitro przy użyciu szczotki. Po 24 godz. szlifujemy i dwukrotnie malujemy.
Ramy okienne należy oszklić i okitować, a po wyschnięciu kit powlec lakierem ochronnym.

Malowanie ram okiennych farbami kolorowymi. Malowanie ram okiennych farbami kolorowymi (kryjącymi) jest regułą w przypadku stolarki okiennej, bowiem zazwyczaj ramy okienne wykonane są z drewna nie nadającego się do lakierowania lakierem bezbarwnym. Wszystkie czynności przygotowawcze są identyczne jak przy opisywanym uprzednio malowaniu lakierem bezbarwnym ram okiennych z drewna z drzew iglastych. Poszczególne czynności związane z malowaniem zależeć będą od tego, czy będziemy malować nowe ramy okienne, czy ramy już malowane z nie uszkodzoną powłoką malarską, czy też z powłoką częściowo uszkodzoną. Do malowania stosujemy lakiery na żywicach syntetycznych w odpowiednio dobranych kolorach.

Malowanie zewnętrzne drewna
Powszechnie stosowane są trzy rodzaje farb w celu uszlachetnienia zewnętrznej powierzchni drewna. Są to: farby błyszczące impregnujące z pigmentami lub bez pigmentów, lakiery bezbarwne oraz lakiery kryjące białe lub kolorowe. Farby impregnujące błyszczące podkreślają strukturę drewna i można je łatwo odnawiać. Lakierowanie lakierem bezbarwnym zaleca się wtedy, gdy jest możliwa stała konserwacja. Białe lub kolorowe lakiery kryjące są najodporniejsze na wpływy atmosferyczne. Farby emulsyjne (wodne roztwory żywic syntetycznych) z dodatkami grzybo- i owadobójczymi oraz pigmentami barwnymi nie tworzą na drewnie zwartej błony i dzięki temu umożliwiają drewnu oddychanie. Zalecane są do malowania elewacji domów, drzwi zewnętrznych i ogrodzeń z drewna iglastego.

Przygotowanie podłoża i malowanie
Powierzchnie malowane po raz pierwszy należy oczyścić szczotką z kurzu i brudu, a następnie przeszlifować je papierem ściernym. Pierwsze malowanie wykonujemy grubszą warstwą lakieru, a po jej wyschnięciu dwukrotnie malujemy cienkimi warstwami lakieru. Stosowanie do malowania elementów zewnętrznych bezbarwnego lakieru syntetycznego jest uzasadnione tylko wtedy, gdy element możemy pomalować cały. Malowanie tylko powierzchni widocznych nie zabezpiecza drewna przed wilgocią, która dostaje się do drewna z boku, z tyłu, przez złącza elementów itp., powodując jego zniszczenie, odpadanie lub łuszczenie się lakieru na stronie widocznej. Tego typu elementy (zewnętrzne drzwi, okiennice, ozdoby, balkony, tarasy, ogrodzenia) należy malować przed zamontowaniem, stosując uprzednio na powierzchnie niewidoczne farby impregnujące, gruntujące, a następnie lakiery.