Organizacja budowy

Podstawowe wyposażenie w narzędzia

Rodzaj gwoździ określa się nie tylko pod względem materiału, z jakiego są wykonane, ale też pod względem długości, grubości i kształtu główki. Przydatności różnych rodzajów gwoździ można się nauczyć dopiero w czasie dłuższej praktyki. Początkowo należy polegać na sugestii sprzedawcy, u którego zaopatrywać się będziemy w materiały i narzędzia. Gwoździe sprzedawane są zazwyczaj na wagę. Oznaczenie “25×55” wskazuje, że mamy do czynienia z gwoździami o grubości 2,5 mm i długości 55 mm. Pierwsza liczba oznacza średnicę gwoździa w dziesiątych częściach milimetra (25/10=2,5 mm), druga – długość w milimetrach.
Posługiwanie się młotkiem. Pierwszym warunkiem właściwego posługiwania się jest doskonały stan narzędzia: dobrze osadzony trzonek z klinem metalowym oraz czyste, nie uszkodzone powierzchnie główki (obuch i rąb). Początkujący majsterkowicze chwytają najczęściej za trzonek młotka w środku długości, ponieważ sądzą, że w ten sposób lepiej będą nim władać. Jest to mniemanie fałszywe, gdyż gwóźdź zostaje najczęściej wbity krzywo lub zgięty. Główka młotka musi uderzać w gwóźdź prostopadle! Możliwe to jest wówczas, gdy za trzonek chwytamy u samego końca. Oczywiście niebezpieczeństwo nietrafnego uderzenia młotkiem jest w tym przypadku większe niż przy trzymaniu trzonka w środku, ale nie przemawia to wcale przeciw właściwej technice operowania młotkiem.


Wbijanie gwoździ odbywa się w następujący sposób: gwóźdź należy przyłożyć ukośnie we właściwym, uprzednio zaznaczonym punkcie (przy ukośnym przyłożeniu gwoździa zaznaczony punkt lepiej widać), następnie ustawić go pionowo i przytrzymać. Obuchem młotka (tylko przy bardzo małych gwoździach rąbem) ostrożnie uderzyć w główkę gwoździa tak, aby wcisnął się w materiał i nie mógł już się przechylić. Następne uderzenia młotkiem powinny być coraz mocniejsze i powinny zagłębić go w materiał. Ostatnie uderzenia młotkiem muszą być wykonane tak, aby nie uszkodzić powierzchni materiału, w który wbijamy gwóźdź. Mocne połączenie zależy nie tyle od grubości gwoździ, ile od ich zagłębienia. Przy prostopadłym połączeniu dwu desek gwóźdź trzyma prawidłowo, jeśli 1/3 jego długości przypada na deskę górną, a 2/3 na deskę dolną. Przy połączeniu tego rodzaju gwóźdź wchodzi w drugą deskę, najczęściej od strony czołowej. Drewno w przekroju czołowym nie zapewnia mocnego trzymania się gwoździa. Można temu zapobiec wbijając gwoździe ukośnie, na przemian z lewym i prawym skosem.