Organizacja budowy

Podstawowe wyposażenie w narzędzia

Pędzel okrągły jest najczęściej używanym narzędziem do malowania mebli i okien. Nadaje się też do wszelkich napraw powłok malarskich i dlatego powinien się znaleźć w każdej skrzynce narzędziowej. Do najbardziej przydatnych należą pędzle o średnicy 25-35 mm.
Miarka centymetrowa, tradycyjnie nazywana galówką, składa się podobnie jak scyzoryk i wykonana jest z drewna, tworzywa sztucznego lub z metalu. Oczywiście nie ma na niej podziałki calowej, a podziałka centymetrowa powinna być po obu stronach w czarnym kolorze na jasnym tle, tak aby cyfry były dobrze widoczne. Calówka ma zwykle długość 2 m — krótsza jest mniej przydatna. Przy kupnie należy uważać na podziałkę zerową! Często brakuje 1-2 mm). Miarka taśmowa z metalu ma swoje zalety, ale nie zastępuje calówki.


W kompletnej skrzynce narzędziowej powinny jeszcze znaleźć się: ołówek do znaczenia materiału, linijka (najlepiej z metalowym kantem), ostry nóż, nożyczki, oliwiarka z rzadkim olejem maszynowym i wreszcie parę arkuszy papieru ściernego.
Pierwszy zapas materiałów zależy od charakteru i zakresu planowanych prac i dlatego można go określić tylko w ogólnych zarysach. Niezbędne są gwoździe, śruby, śruby z oczkiem, haki i kołki różnej wielkości. Te drobne materiały sprzedawane są zazwyczaj w sklepach “1001 drobiazgów”.
W skład skrzyni narzędziowej powinny wchodzić także uszczelki do naprawy instalacji wodociągowych. Podstawowy zapas klejów powinien obejmować 1 tubkę kleju białego i 1 tubkę kleju kontaktowego.

Sztuka wbijania gwoździ
Wbijanie gwoździ – pozornie łatwe – wymaga pewnej umiejętności. Konieczna jest przede wszystkim znajomość przydatności różnych rodzajów gwoździ, istnieje bowiem wiele odmian i rozmiarów. Zazwyczaj to, co potocznie nazywamy gwoździem, zwane jest przez fachowców tzw. druciakiem, wyrabianym maszynowo z drutu stalowego (lub innego drutu metalowego). Zwykłe gwoździe ze stali niehartowanej — zwane właśnie druciakami — są najczęściej spotykane na rynku. Niestety, mają one pewną wadę: rdzewieją w wilgotnym pomieszczeniu i dlatego do celów specjalnych używamy gwoździ miedziowanych, cynkowanych lub ogólnie — wykonanych jako nierdzewne druciaki (np. do mocowania siatek służących jako podkład pod tynk lub płyt azbestowo-cementowych). Czasem trzeba zastosować gwoździe miedziane, mosiężne, z metali lekkich lub ze stali szlachetnych. Do takich gwoździ specjalnych zaliczają się też gwoździe ze stali hartowanej, czyli kołki stalowe. Używa się ich do mocowania w twardym drewnie, w ścianach z cegły lub w ścianach z innych twardych materiałów.