Organizacja budowy

Podstawowe wyposażenie w narzędzia

Pilnik płaski jest niezbędny zarówno przy obróbce drewna, jak i metali. Pilniki do drewna nie nadają się oczywiście do obróbki metali. Stąd wniosek, że w podstawowym wyposażeniu powinien znaleźć się pilnik do drewna i do metalu, tzw. “średniak”.
Tarniki i pilniki należy co jakiś czas szczotkować stalową szczotką, co pozwala oczyścić je z opiłków drewnianych bądź stalowych. Obydwa te narzędzia nie powinny być zanieczyszczone klejem, najbardziej jednak szkodliwa jest dla nich rdza.
Strug — gładzik (stalowy) nie jest wprawdzie narzędziem odpowiednim do obróbki większych powierzchni drewnianych, ale oddaje dobre usługi, jeśli idzie o wygładzanie desek lub kantów płyt, ponieważ przy majsterkowaniu najczęściej używa się drewna heblowanego, które w domu należy tylko obciąć i wykończyć.


Wkrętak (śrubokręt) służy wyłącznie do wkręcania i wykręcania śrub. Oczywiście takich śrub, których główki mają przecięcie (rowek). Ostrze wkrętaka musi dokładnie pasować do rowka i może wystawać nieco z jednej lub z drugiej strony. Zbyt duża śruba zostaje uszkodzona przez zbyt mały wkrętak. Podobnie zresztą jest ze zbyt dużym wkrętakiem. Dobre ostrze wkrętaka wykonane jest ze stali chromowanadowej i osadzone w drewnianej rękojeści (lub z tworzywa sztucznego) o rowkowanym uchwycie, co ułatwia trzymanie jej. Do przeciętnych robót majsterkowych wystarczy wkrętak o ostrzu 6-8 mm, poza tym niezbędny jest mniejszy wkrętak (o ostrzu 3 mm) do robót przy instalacji elektrycznej. Jeszcze lepiej zaopatrzyć się w kilka wkrętaków różnej wielkości.
Szpachla używana jest przy rozmaitych pracach malarskich i tapicerskich. Służy zarówno do zdrapywania starej farby i tapet, jak i do nakładania i gładzenia masy wypełniającej wszelkiego rodzaju ubytki (gips, kit, szpachlówka).
Szpachla musi być wykonana z elastycznej blachy stalowej, a uchwyt powinien dobrze “leżeć” w ręku. Szpachla będzie zawsze w dobrym stanie, jeśli po pracy zostanie dokładnie oczyszczona i od czasu do czasu przeszlifowana.