Organizacja budowy

Podstawowe wyposażenie w narzędzia

Motek, który w podanym tutaj kształcie zwany jest także młotkiem ślusarskim, należy do narzędzi o znaczeniu podstawowym. Główka z kutej i hartowanej stali narzędziowej powinna mieć ciężar 0,25 do 0,3 kg, obuch i rąb (część zaostrzona) — szlifowane.
Młotki z wyszczerbionym rąbem i zaokrąglonym obuchem należy wyrzucić: są niezdatne do użytku. Długość trzonka zależy od ciężaru jego główki. Trzonek z drewna jesionowego, gładko oszlifowany, osadzony jest mocno w główce za pomocą metalowego klina. Młotki do prac specjalnych mają trzonki z lekkiego metalu; główka ich nie luzuje się, a sam trzonek dobrze “leży” w ręku. W czasie pracy trzonek należy trzymać za część końcową, bo tylko w ten sposób główka młotka wywiera pełną siłę uderzenia.
Obcęgi służą nie tylko do wyciągania gwoździ i do przecinania miękkich drutów. Jest to narzędzie dość wielofunkcyjne, gdyż pozwala na przytrzymywanie, chwytanie i naciąganie (napinanie). Kute obcęgi ze stali narzędziowej, o długości 15-18 cm, są lepsze niż odlewane, których szczęki szybko się tępią lub wyłamują. Szczególnie mocne są obcęgi kowalskie z długim chwytem. Nawet najlepszymi obcęgami nie można jednak przecinać drutów stalowych: wkrótce stępią się lub wyszczerbią. Obcęgi nie zastępują także młotka i nie wytrzymują uderzeń w szczęki w celu zmuszenia ich do “wydajniejszej” pracy.


Szczypce nastawne do rur, tzw. “żaba”, są uniwersalnym narzędziem domowym przy pracach związanych z instalacją wodną, ściekową lub ogrzewczą. Szczęki ich można rozstawiać aż do 4 cm, tak że nawet większe śrubowe złącza rurowe łatwo jest przytrzymać lub odkręcić. Przy luzowaniu chromowanych nakrętek armatur (korpusy zaworów, syfony) należy wkładać między szczęki szczypiec szmatkę, aby uniknąć zadrapań.
Ponieważ szczypce chwytają dość ostro, nie nadają się jako zastępstwo klucza do śrub, bo uszkadzają nakrętki.
Szczypce uniwersalne płaskie (zwane w żargonie “kombinerkami”) stanowią kombinację szczypiec płaskich, obcęgów i szczypiec nastawnych do rur, ale tylko częściowo spełniają zadanie tych trzech narzędzi. Nadają się dobrze do przytrzymywania i chwytania, np. przy odkręcaniu śruby z uszkodzoną
główką. Środkowe ostrze pozwala na przecięcie miękkiego drutu, a nawet gwoździa. Ostrze boczne służy do cięcia twardych drutów.
Od szczypiec uniwersalnych wymaga się dużej wytrzymałości. Dlatego powinny być one wykonane ze stali narzędziowej. Chromowane mają tę zaletę, że nie rdzewieją tak szybko. Szczypce z izolowanym chwytem chronią przed porażeniem podczas pracy przy instalacji elektrycznej.
Piłka ręczna uniwersalna z wymiennymi wkładkami (brzeszczotami) z hartowanej stali wolframowej służy do cięcia nie tylko miękkiego i twardego drewna, ale także metalu, tworzyw sztucznych, gumy i płyt azbestowo-cementowych. Brzeszczot piłki wchodzi pod kątem, tak że umożliwia piłowanie nawet w miejscach trudno dostępnych. Kąt między uchwytem a brzeszczotem można dowolnie ustalać, dzięki czemu piłka staje się jeszcze bardziej uniwersalna. Do delikatniejszych prac służy piłka ręczna kabłąkowa z wymiennymi brzeszczotami uniwersalnymi (drewno, metale, tworzywa sztuczne).