Organizacja budowy

Materiały malarskie i ich zastosowanie

Najlepszą porą do malowania farbami wapiennymi są pochmurne, wilgotne i niezbyt ciepłe dni. Podłoża suche wymagają uprzedniego zwilżenia wodą. Dobrze nawilżoną ścianę powleka się najpierw rozrzedzoną farbą wapienną (zagruntowanie), a następnie dwukrotnie maluje farbą o konsystencji śmietany. Stosowanie farb wapiennych stanowi także zagrożenie dla zdrowia, wynikające ze żrącego działania wapna na skórę i oczy. Oczy powinny być chronione okularami, skóra twarzy i rąk powinna być posmarowana tłustym kremem ochronnym. Należy używać gumowych rękawic ochronnych, a w przypadku zachlapania oczu należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza; w przeciwnym razie mogą wystąpić uszkodzenia rogówki.
Farba klejowa jest najczęściej stosowanym materiałem do malowania sufitów i ścian wnętrz mieszkalnych, gdyż w porównaniu z farbami wapiennymi daje ona szlachetniejszą powłokę i bardziej nadaje się do uzyskiwania kolorów półpełnych i pełnych. Farby klejowe można stosować tylko wewnątrz budynku, z uwagi na zawartość w nich klejów rozmywalnych w środowisku wilgotnym.

Farba klejowa składa się z roztworu kleju (roślinnego, kostnego, celulozowego), kredy (glinki malarskiej) lub kredy pławionej (do malowania doborowego oraz w kolorach pełnych), barwnych pigmentów oraz wody jako rozcieńczalnika.
Pigmenty barwne powinny być wymieszane poprzedniego dnia z niewielką ilością wody, a następnie utarte na gęstą pastę. Dodaje się je do rozmoczonej w wodzie kredy pławionej w ilości odpowiedniej do uzyskania żądanego odcienia koloru farby.
Przy samodzielnym przyrządzaniu farby klejowej należy klej roślinny (skrobiowy) rozpuścić w zimnej wodzie w proporcjach 1:8 (1 część kleju — 8 części wody), po 20 minutach wymieszać tak, aby powstała gęsta masa klejowa. Oprócz kleju roślinnego dodawany jest w małej dawce klej kostny (wyrabiany w postaci perełek, tabliczek lub łusek). Klej kostny powinien być na 24 godz. przed użyciem zalany wodą w proporcji 1:10 (1 kg kleju — 10 l wody), po czym podgrzewa się go w specjalnym naczyniu umieszczonym w wodzie, ciągle mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia się. W oddzielnym naczyniu (wiadrze) należy kredę zalać wodą w proporcji 1:2 (2,5 l wody – 5 kg kredy), kilkakrotnie wymieszać i przecedzić przez sito. Kolejną czynnością jest zmieszanie otrzymanych gęstych zaczynów kredy pławionej i pigmentów w proporcjach wynikających z żądanego odcienia i nasycenia barwy. Następnie dodaje się przygotowany roztwór kleju. Zazwyczaj farbę klejową nanosi się na podłoże jeden raz, w przypadku jednak konieczności dwukrotnego malowania pierwsza warstwa farby powinna zawierać nieco mniej kleju, natomiast druga – pełną zawartość spoiwa w farbie.