Organizacja budowy

Materiały malarskie i ich zastosowanie

Jeśli wymagana jest matowa powłoka, to na przeszlifowaną pierwszą warstwę lakieru nanosi się drugą warstwę z lakieru nitrocelulozowego ogólnego stosowania, lecz matowego.
Lakier nitrocelulozowy bezbarwny ogólnego stosowania używany jest do lakierowania mebli drewnianych i innych wyrobów z drewna. Jest nakładany bezpośrednio na drewno za pomocą pistoletu natryskowego. Rozcieńczalnikiem lakieru jest aceton.
Lakier nitrocelulozowy matowy służy jako druga warstwa lakieru matowego, nałożona na powłokę z lakieru bezbarwnego.
Emalie nitrocelulozowe (pigmentowane) — ogólnego stosowania są używane do ostatecznego pokrywania powierzchni elementów z płyt pilśniowych odpowiednio przygotowanych, tj. wyrównanych szpachlówkę nitrocelulozową i zagruntowanych podkładem. Zazwyczaj nanosi się dwie warstwy emalii. Rozcieńczalnikiem emalii nitrocelulozowej jest aceton.

Wyroby, w których rozpuszczalnikiem jest alkohol etylowy, stanowią natomiast stosunkowo małą grupę, w skład której wchodzą lakiery, politury i emalie. Bazą surowcową dla wyrobów spirytusowych są rozpuszczalne w alkoholu niektóre gatunki żywic naturalnych, jak kalafonia, szelak i inne. Stosowanym rozpuszczalnikiem jest głównie alkohol etylowy. Do barwienia stosuje się pigmenty. Wyroby te nadają się do malowania pędzlem, metodą natryskową lub przez zanurzenie. Są one szybkoschnące (w ciągu 10 do 60 min), dają powłoki gładkie o wysokim połysku. Wyroby te stosuje się do prac dekoracyjnych, do malowania przedmiotów nietrwałych, np. ozdób choinkowych, powierzchni skór (obuwia, uprzęży skórzanej), żarówek, zabawek, trzonków do narzędzi itp.

Materiały do oczyszczania, neutralizowania – i gruntowania różnych podłoży przed malowaniem
Jednym z podstawowych warunków uzyskania odpowiednio dobrych powłok wykończeniowych jest właściwe i staranna przygotowanie powierzchni podłoża przed malowaniem. Należy usunąć stare, łuszczące się powłoki malarskie (przez zmywanie, zeskrobywanie, odpalanie lub ługowanie), dokonać reperacji uszkodzeń podłoża, wygładzić podłoże przez szpachlowanie i szlifowanie oraz zagruntować je.