Dla budujących

Malowanie natryskowe

Przygotowanie do malowania natryskowego
Przy malowaniu pędzlem czy wałkiem nieuniknione są plamy na podłodze lub na blisko położonych przedmiotach. Malowanie natryskowe w założeniu musi spowodować zanieczyszczenie otoczenia. Technika malowania natryskowego jest taka, że próbę działania i regulację pistoletu przeprowadzamy obok, a nie na przedmiocie przeznaczonym do lakierowania. Ponadto znaczna część rozpylonego lakieru nie trafia na element malowany, opadając na otaczające przedmioty.

Pomieszczenie do malowania natryskowego powinna być łatwe do utrzymania w czystości (kurz osiada na przedmiotach malowanych), bez przeciągów, a jednocześnie łatwe do przewietrzania. Najlepiej do tego celu nadają się piwnice, strychy i garaże. Pomieszczenia te należy utrzymywać w czystości, podłogę często skrapiać wodą, zapobiegając w ten sposób osiadaniu kurzu i mgły lakieru na przedmiotach malowanych (powstaje szorstka powierzchnia). W zasadzie tylko klimatyzacja zapewnia właściwe warunki malowania natryskowego. W warunkach domowych pomieszczenia należy często wietrzyć, przerywając na ten czas malowanie. Malowanie natryskowe można również prowadzić na wolnym powietrzu, najlepiej po deszczu przy bezwietrznej pogodzie.
Do malowania należy się odpowiednio ubrać, najlepiej w rzeczy stare (przeznaczone do zniszczenia), stosując równocześnie odpowiednie środki ochronne.

Ubrania robocze do malowania to: buty, spodnie, bluza i rękawice. Ubrania te czyścimy z farby rozcieńczalnikiem. Większość producentów urządzeń do natryskowego malowania uwzględnia podstawowe warunki bhp, a szczególnie ochronę twarzy i dróg oddechowych. Mimo tych zabezpieczeń powinno się zakładać maskę na twarz bądź dokładnie przylegające do twarzy okulary i chustką osłaniać usta i nos. Po zakończeniu pracy należy zmyć ze skóry farbę rozcieńczalnikiem i dokładnie się umyć oraz posmarować twarz i ręce tłustym kremem. Krem należy również stosować na twarz przed malowaniem.

Przedmioty do malowania natryskowego powinny być dokładnie przygotowane, a wszelkie nierówności zaszpachlowane i przetarte papierem ściernym.
Natryskiwana farba daje równomierną powłokę, zatem nierówności po malowaniu uwidocznią się. Wszystkie części przedmiotu, których nie zamierzamy malować, należy dokładnie zakryć papierem bądż paskami z papieru.
Farba do natryskiwania (lub lakier do rozpylania) powinna być odpowiednio dobrana, zależnie od przedmiotu przeznaczonego do malowania.
Do rozpylania nadają się: lakiery i farby olejne i syntetyczne, farby nitro (łącznie z gruntowaniem), bejce, farby do matowania powierzchni, politury, środki chroniące drewno, lakiery chlorokauczukowe, a poza tym oleje, płynne tłuszcze, środki impregnacyjne, środki dezynfekcyjne, płynne woski, olej napędowy i różne rozpuszczalniki.
Do rozpylania nie nadają się lakiery spirytusowe, farby tiksotropowe, lakiery dwuskładnikowe.