Dla budujących

Małe naprawy domowe

Skrzypiące schody. Podobnie jak skrzypiące podłogi i progi, tak i schody skrzypią wskutek wysychania drewna. Schody składają się z pionowych wsporników (tzw. podstopnic) i związanych z nimi właściwych stopni. Jedne i drugie osadzone są w bocznych deskach (tzw. policzkach schodów). Jeśli którekolwiek z tych połączeń rozluźni się wskutek wyschnięcia, schody zaczynają skrzypieć. Środki, jakie podejmiemy w celu usunięcia skrzypienia, zależne są od tego, czy spód stopni jest dostępny czy nie. Niestety nie można “ustabilizować” stopni w sposób niewidoczny, ale jeśli uczynimy to od spodniej strony stopni, to poprawka nie będzie się tak rzucać w oczy. Jeśli zastosowane poprawki od przedniej strony wydadzą się komuś mało estetyczne, może pokryć schody chodnikiem, linoleum lub płytami z tworzyw sztucznych. Sposoby wyciszenia schodów:

  • dodatkowo umocować stopnie na podstopnicach przez wkręcenie wkrętów (starannie wywiercić najpierw otwory pod wkręty) od góry, a jeśli to możliwe – również od dołu; łebki wkrętów wpuścić na 2-3 mm, zakitować otwory i wygładzić,
  • podklinować stopnie i przykręcić listwy (ok. 24 x 48 mm) od strony przedniej lub tylnej; bez podklinowania schody będą skrzypieć nadal,
  • przykręcić od przedniej strony paski blachy stalowej, mocując stopnie do podstopnic; wpuścić je w drewno za pomocą dłuta, a schody na wszelki wypadek pokryć,
  • od tylnej strony wbić kliny z twardego drewna między podstopnice i stopnie, skleić, a wystające kawałki drewna odpiłować.

Układanie chodnika na schodach o prostym biegu nie jest trudne. Chodnik przytrzymywany jest między podstopnicą a stopniem za pomocą odejmowanego pręta. Umocowania tego pręta można dokonać różnymi sposobami. Należy wybrać taki sposób, przy którym schody nie zniszczą się, pręt zostanie mocno osadzony, a jednocześnie będzie można łatwo go odejmować (dla oczyszczenia chodnika).
Trzymadła prętów, leśli schody są drewniane, wkręca się po uprzednim nawierceniu otworów. Schody kamienne wymagają wbicia kołków. Nie można tego dokonać w sposób szybki przebijakiem ręcznym, lepsza jest w takim przypadku wiertarka udarowa.
Zależnie od tego, jakiego rodzaju schody będziemy pokrywać chodnikiem (kamienne czy drewniane), wybierzemy odpowiednie pręty i trzymadła.
Na schodach prostych chodnik układamy z góry do dołu i przymocowujemy. Schody kręte wymagają procedury nieco bardziej skomplikowanej. Chodnik musi być w tym przypadku układany w kliny (fałdy). Fałdy klinowe należy na brzegach przeszyć kilkoma ściegami.