Dla budujących

Małe naprawy domowe

Rysy w podłodze kamiennej, np. w piwnicy lub w pralni, poszerzać się będą coraz bardziej, jeśli się procesowi temu w porę nie zapobiegnie. Pozostawienie rys może doprowadzić do tego, że zaczną odłamywać się całe kawałki podłogi. Środek zaradczy: wyskrobać starannie rysy (przy tym wykruszyć materiał w miejscach, gdzie nie jest dobrze związany) i starannie nawilżyć całą szparę. Następnie należy wykonać zaprawę cementową z jednej części cementu, trzech części drobnego piasku i odrubiny wody i zaprawą tą wypełnić szparę przy użyciu szpachli. Po wyschnięciu należy przetrzeć ją papierem ściernym lub pumeksem, a przy najbliższej okazji pomalować podłogę specjalną farbą do betonu. Po takiej naprawie nowe rysy nie powinny już powstawać.


Uszkodzenia linoleum można także naprawić we własnym zakresie. Szpary i rysy powstają przede wszystkim w miejscach łączenia, ale także — zwłaszcza po dłuższym czasie użytkowania podłogi z linoleum — w miejscach najintensywniejszego użytkowania. Całkowita naprawa podłogi z linoleum nie jest praktycznie możliwa, można postarać się najwyżej o to, aby wilgoć nie przenikała w podłogę. W tym celu wypełniamy rysy twardą parafiną, a nadmiar jej zbieramy ostrożnie starą brzytwą lub cykliną. Pęcherzy w linoleum nie należy przebijać gwoździami, tylko wycinać dokoła nich okrągłe kawałki linoleum, powstałe otwory smarować specjalnym klejem, dobrze docisnąć i obciążyć aż do wyschnięcia.
Do naprawy miejsc uszkodzonych (wypalonych lub zużytych) potrzebna jest łatka tej samej grubości, koloru i z tym samym wzorkiem. Łatkę wycina się ostrym nożem przy użyciu stalowej linijki, przykłada ją się na uszkodzone miejsce i przymocowuje stalowymi gwoździami. Według krawędzi łatki (przyłożyć linijkę) wycina się uszkodzony kawałek linoleum, a w to miejsce wkleja łatkę. Aż do wyschnięcia kleju łatka musi być dociśnięta ciężarkiem. Pozostałe szpary na krawędziach wypełnia się twardą parafiną.