Dla budujących

Małe naprawy domowe

Naprawy podłóg, schodów i ścian
Objawy zużycia, jakie zaobserwujemy w naszym mieszkaniu, dotyczące podłóg, ścian i schodów, powinny zostać w miarę szybko usunięte. Domowe majsterkowanie umożliwia zazwyczaj jedynie prowizoryczne naprawy, które jednak pozwalają na utrzymanie wartości lokalu.
Skrzypiąca podłoga. Najczęściej spotykaną przyczyną tego zjawiska jest wyschnięcie drewna. Deski podłogi przybite są mocno gwoździami do drewnianych belek nośnych. Wysłużone podłogi mają szpary między deskami a belkami i ta jest przyczyną skrzypienia. Niestety nie uzyskamy poprawy dobijając mocniej gwoździe, bowiem nie są one już w stanie unieruchomić desek. Musimy więc zdecydować się na ponowne umocowanie skrzypiących desek za pomocą gwoździ, lepiej zaś wkrętami z łbem wpuszczonym. Winny one być wkręcone w ten sposób, aby główki zagłębiły się na 2-3 mm poniżej powierzchni drewna, po czym należy wypełnić otworki w miejscu wkręcenia śrub kitem do drewna (lub kitem szklarskim). Po wyschnięciu należy całość przeszlifować papierem ściernym. Nie można w takim przypadku uniknąć malowania podłogi na nowo albo nawet położenia nowej.

background-195792_1280
Szpary w podłodze powstają także wskutek wysychania drewna. Jeśli nie są one szersze niż ok. 2 mm, można je wypełnić kitem do drewna. Mimo to zdarza się, że kit wykrusza się przy dalszym wysychaniu desek. Niestety nie ma na to rady. Szpar szerszych nie należy kitować – szkoda pracy. W tym przypadku można sobie poradzić używając dobrze dopasowanych listew, które wklejamy w szpary po ich dokładnym wyskrobaniu. Wystające krawędzie listew wyrównujemy strugiem lub papierem ściernym. Kitowania lub wypełniania szpar listwami (niekiedy obydwa te sposoby stosujemy łącznie) można dokonać również wtedy, gdy podłoga ma być pokryta wykładziną z tworzyw sztucznych lub wykładziną dywanową. Ponieważ w podłogach wyschniętych deski są zazwyczaj wypaczone, otrzymanie zupełnie równego podłoża jest bardzo trudne. Kto lubi solidne wykonanie, ten jeszcze przed położeniem wykładziny pokrywa podłogę specjalnymi płytami, oszczędzając sobie tym samym kłopotliwej operacji wypełniania szpar.