Dla budujących

Małe naprawy domowe

Często spory kłopot sprawiają drzwi potrącające ściany lub meble. W takich przypadkach przymocowuje się w podłodze odbój z gumy lub tworzywa sztucznego. Ważne jest, miejsce osadzenia gumowego odboju. Jeśli wysunięty jest on zbyt do przodu, łatwo się o niego potknąć. Jeśli z kolei znajdzie się zbyt blisko zawias drzwi, to drzwi lub odbój mogą zostać uszkodzone lub odbój wyrwany z podłogi. Najlepiej umieścić odbój w odległości 50-60 cm od osi obrotu drzwi.
Jeśli drzwi nie możne zamknąć, to przyczyny często należy szukać w zatrzasku zamku nie wchodzącym w otwór ościeżnicy. Niekiedy wystarczającym środkiem zaradczym będzie nałożenie obrączek metalowych na czopy zawiasów (podobnie jak w przypadku drzwi ocierających o podłogę). Za nim to jednak zrobimy, warto przekonać się, jaka jest ta niedokładność. W tynm celu otwieramy drzwi i przekręcamy klucz w zamku, wskutek czego rygiel wysuwa się. Następnie domykamy drzwi tak, aby rygiel i zatrzask Oparły się o ościeżnicę. Miękkim ołówkiem zaznaczamy górną i dołną krawędź rygla i krawędź zatrzasku na ościeżnicy, po czym starannie przenosimy (ząpomocą liniału i kątownika) tę linię na blachę okucia.
Teraz wiemy już, czy otwory na rygiel i zatrzask znajdują się za nisko czy, za wysoko. W pierwszym przypadku nakładamy wspomniane obrączki metalowe na czopy zawiasu, w drugim podpiłowujemy otwory w blasze okucia. Ten ostatni zabieg może okazać się konieczny również w tym przypadku, gdy usuwamy defekt pochodzący z ocierania drzwi o podłogę.

Drzwi które “klekoczą” po zamknięciu, mają usterkę w postaci luzu, jaki występuje między zatrzaskiem a otworem w blasze okucia (w którym to otworze zatrzask powinien ciasno opierać się o jego krawędź).
Są trzy sposoby jego usunięcia:
– Odkręcić okucie blaszne i przesunąć je na nowe miejsce tak, aby zatrzask przy zamkniętych drzwiach był wciśnięty do krawędzi otworu w blasze. W stare otwory na śruby wbić kawałki drewna i wywiercić nowe; niezbędne jest też poszerzenie zakładki okucia, co jest zazwyczaj najbardziej kłopotliwe.
– Najprostszym sposobem (choć najmniej prawidłowym) jest zlikwidowanie luzu przez kilka uderzeń młotka w blachę okucia tak, aby krawędź otworu wygięła się i zatrzask ciasno opierał się o nią.
– Okleić paskiem z gumy piankowej drzwiowy wrąb przyryglowy; jest to rozwiązanie dość proste, ale niezbyt trwałe; nieco lepszy jest w tym przypadku filc, ale i on nie jest zbyt trwały.