Dla budujących

Małe naprawy domowe

W miejscach, w których sznurek mógłby się wcisnąć w drewno pozostawiając ślady wgnieceń, podkładamy małe kawałki drewna.
Kiwające się krzesła naprawiamy w podobny sposób. Niekiedy nie wystarczy samo klejenie, bowiem czopowe złącza korpusu krzesła są wyschnięte i luźni. Trzeba je więc ponownie zaklinować, aby znowu trzymały. W tym celu nacina się czopy drobną piłką od strony czołowej, mniej więcej na 1 cm głębokości, i wsuwa w każdą z tak powstałych szczelin cienki klin z twardego drewna, ale tylko na taką głębokość, aby znalazł oparcie. Teraz, smarujemy części klejem i składamy z powrotem. Miejsca Połączeń czopowych zbijamy młotkiem. Nie należy jednak uderzać nim wprost w krzesło, tylko poprzez drewnianą podkładkę. Dopiero wówczas kliny wsuwają się całkowicie w wypiłowane szczeliny, zakleszczając czopy.
Połączenia klejone w krzesłach muszą być także mocno zaciśnięte, aż do wyschnięcia kleju w miejscu połączeń czopowych.

Zakleszczanie się szuflad może być spowodowane zawilgoceniem drewna. Można to łatwo skontrolować wyciągając szuflady i susząc je w ciepłym (ale nie gorącym!) miejscu. Jeśli po tym zabiegu szuflada przesuwa się lekko, to znaczy, że przyczyna była trafnie określona. Należy w takim przypadku mebel z szufladami odsunąć od wilgotnego miejsca, a zacinające się boki szuflady obrobić strugiem lub papierem ściernym, aż do osiągnięcia łatwego przesuwania się. Na krótko może okazać się skuteczne pocieranie twardym woskiem. Olej, tłuszcze i mydło nie nadają się do tego celu, gdyż spora zawartość w nich wody raczej pogarsza sprawę. Niekiedy zacinanie się szuflady wywołane jest procesem zużywania się. Same szuflady, a także ich żłobki prowadzące (przy szufladach zawieszonych) lub listwy, po których przesuwają się, tracą swój profil z biegiem czasu. W tym przypadku pomaga tylko staranne zastąpienie tych zużytych części nowymi listwami lub paskami sklejki.
Komody z licznymi szufladami i szafy z zakleszczającymi się drzwiami można nieraz doprowadzić do pionowego położenia przez staranniejsze ustawienie. Środkiem zaradczym jest podłożenie pod nogi kawałka tektury i wypróbowanie, która z tych podkładek najlepiej spełnia swoją rolę, jeśli idzie o lekkie przesuwanie szuflad.