Dla budujących

Małe naprawy domowe

Rysy w sufitach i ścianach nie są bynajmniej charakterystyczne dla starych budynków; przeciwnie występują one właśnie w budynkach nowych, zwłaszcza budowanych tak szybko, że warstwa tynku nie zdążyła dokładnie wyschnąć. Często rysy pojawiają się w miejscach łączenia lekkich płyt lub między murem a częściami drewnianymi. Jeśli chodzi o technikę naprawy, to nie ma to większego znaczenia, jest ona w każdym przypadku jednakowa. Najpierw należy wyskrobać i nieco poszerzyć rysę, posługując się przecinakiem lub szpachlą. Kurz i piasek usuwamy starannie pędzlem lub odkurzaczem. Miejsce naprawy dokładnie zwilżamy, po czym nakładamy rozrobiony wodą gips. Nie należy zbyt energicznie mieszać gipsu z wodą, wówczas bowiem bardzo szybko twardnieje. Naczynie na gips wielkości dużej filiżanki (dobrze służy do tego celu “gruszka” gumowa, której górną część obcinamy) napełniamy w 2/3 wodą i wsypujemy gips tak długo, aż przestanie wsiąkać, tzn. dopóty, dopóki suchy gips będzie pływać po wierzchu. Mieszaninę pozostawiamy przez 2 minuty w spokoju, po czym krótko mieszamy, a następnie wypełniamy rysy za pomocą szpachli lub kielni. W wąskie rysy gips należy wciskać dość silnie. Powierzchnię wygładzamy szpęchlą. Po 2-3 godzinach, gdy gips stwardnieje, należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym lub pumeksem i zagruntować roztworem mydła, co likwiduje nasiąkliwość i pozwala na późniejsze pomalowanie lub pokrycie tapetą.
Praca z gipsem nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, dlatego że po upływie tego czasu zaczyna on twardnieć. Próby odświeżenia go za pomocą wody są bezcelowe. Większą ilość gipsu nakładamy za pomocą deski i wygładzamy również deską lub kawałkiem filcu. Można także zastosować celulozową masę wypełniającą (szpachlówkę), którą przygotowujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Ten sposób nie wymaga zwilżania wyskrobanej i oczyszczonej szpary.


Plamy i dziury w tapetach. Istnieje cały szereg sposobów naprawy tapet. Takie sposoby, w których wykorzystujemy resztki tapet, powodują niezbyt przyjemny efekt: tapeta na ścianie jest wyblakła, łata zaś odznacza się świeżością koloru. Łatanie jest zatem zawsze ostatecznością. Wykonać je można dwoma sposobami:
1. Z resztki tapety wyciąć nieco większy kawałek, niż to jest potrzebne, brzeg oderwać w ten sposób, aby część zadrukowana pozostała. Łatkę posmarować klejem i przykleić; można też przeszlifować brzeg tapety, papierem ściernym lub pumeksem od strony nie zadrukowanej,
2. Wyciąć z tektury wzornik (szablon) wielkości naprawianego miejsca, resztkę tapety i wzornik przyłożyć do ściany na miejsce uszkodzone i naciąć dokoła starą brzytwą lub ostrym nożem aż do ściany; oderwać uszkodzony kawałek tapety i nakleić nowy.
Bardziej “elegancki” sposób naprawyto naklejenie całego pasa lub wytapetowanie na nowo całej ściany, nawet w innym kolorze.
Pozostaje jeszcze jedna możliwość: tapetę w całym pokoju pociągnąć farbą za pomocą ściennego wałka malarskiego.