Dla budujących

Kleje o różnych zastosowaniach

Kleje dwuskładnikowe (żywice epoksydowe) składają się zawsze z dwu substancji, które miesza się ze sobą w określonym stosunku tuż przed klejeniem i wykorzystuje w ciągu dość krótkiego czasu. Wytrzymałość początkową osiąga się po ok. 20 minutach, końcową — najwcześniej w ciągu godziny. Przy niższych temperaturach proces twardnienia postępuje wolniej, przy wyższych — prędzej. Składnikami tego kleju są: żywica epoksydowa i utwardzacz. Żywica jest w postaci pasty lub gęstej cieczy, utwardzacz — w postaci pasty, proszku lub cieczy.
Kleje dwuskładnikowe służą do łączenia wszelkich metali, niektórych tworzyw sztucznych, ceramiki, porcelany, marmuru, betonu i drewna. Kleje te nie nadają się natomiast do klejenia polietylenu, twardych materiałów piankowych, PCW oraz poliamidów. Części łączone muszą być dokładnie oczyszczone z brudu i tłuszczu. Metale na krótko przed klejeniem dobrze jest przetrzeć papierem ściernym, szkło i materiały podobne odtłuścić za pomocą rozpuszczalnika nitro “tri” lub etanolu. Beton należy oczyścić stalową szczotką, drewno oskrobać z farby i odkurzyć. Świeże miejsca, pęknięcia lub złamania nie wymagają specjalnych zabiegów.
Za pomocą klejów dwuskładnikowych można przymocować haki do ubrań na betonie, zawiasy na listwach drewnianych, nogi stołowe do płyt marmurowych, podpórki do regałów na płytkach wykładzinowych.

Kleje do licowania ścian. Są to specjalne gatunki klejów, nadające się do wszelkich połączeń w przypadku, gdy klejone części mają nierówności i nie mogą być dokładnie dopasowane do siebie. Ma to miejsce w przypadku, gdy np. płyty drewniane, azbestowe, płytki wykładzinowe lub klinkierowe trzeba umocować na tynku, murze lub ścianie betonowej. W ten sposób można przykleić karnisze do sufitu, szafki wiszące do wykładziny ściennej lub płyty izolacyjne (do izolacji cieplnej) na “zimną” ścianę przedpokoju.
Przy tym sposobie klejenia klejone powierzchnie nie przylegają bezpośrednio do siebie ale poprzez warstwę specjalnego tworzywa piankowego o grubości, 2-4 mm. Paski lub kawałki powleczone klejem specjalnym wyrównują wszelkie nierówności powierzchni przylegania, stanowią elastyczne połączenie i zapewniają jednocześnie pewien odstęp płyt od ściany, co pozwala na cyrkulację powietrza między nią a płytą.