Dla budujących

Kity, wypełniacze i masy uszczelniające

Kit szelakowy służy do tych samych celów co kit woskowy, ale jest bardziej kłopotliwy w użyciu. Kawałek kitu szelakowego, który jest podobny do laku jakim pieczętuje się papier, w odpowiednim odcieniu kładzie się na naprawiane miejsce i ogrzewa kolbą lutowniczą lub rozgrzanym prętem metalowym aż do stopnienia. Kit przechodzi w stan płynny i wypełnia uszkodzone miejsce.

“Płynne drewno” (kit drzewny, drewno plastyczne) składa się z mączki drzewnej i środka wiążącego, np. oleju lnianego, kleju lub lakieru nitro. Istnieją też kity drzewne na bazie sztucznej żywicy. Używa sią ich do naprawy zadrapań, porysowań, zapełniania otworów po śrubach, gwoździach itp. Bezbarwny kit drzewny po wyschnięciu należy pokryć szelakiem lub politurą. Wyschnięty kit drzewny można ciąć, piłować, wiercić oraz szlifować.

“Płynny metal” jest idealnym środkiem do uszczelniania i “lutowania” rur, rynien, do naprawy dziur, rys i wgnieceń w częściach metalowych, sprzętach i pojazdach. “Płynną stal”, jak i “płynne aluminium” na bazie winylu, przerabia się tak samo jak dowolny kit; czas schnięcia 3-4 godzin. Na bazie żywicy epoksydowej przerabia się tak jak klej dwuskładnikowy.

“Płynna emulsja” z akryli i wypełniacza sprzedawana jest w różnych kolorach i nadaje się do naprawy emalii, np. w wannach kąpielowych, zlewach, trzonach kuchennych i garnkach. Uszkodzone miejsce pokrywa się ostrożnie “płynną emalią” z tuby.

Elastyczne masy uszczelniające służą do wypełniania szczelin “ruchomych” (dylatacyjnych), np. między brzegiem wanny a wykładziną, w oknach i drzwiach, w murze, na połączeniach rur odpływowych z ceramiki lub z masy azbestowo-cementowej albo przy odpływach z balkonów i tarasów. W tych wszystkich przypadkach twardniejący kit po pewnym czasie wykruszyłby się, a połączenie stałoby się nieszczelne. Elastyczne masy uszczelniające (np. z kauczuku silikonowego na bazie tworzyw sztucznych) można wcisnąć w szpary bezpośrednio z tuby albo po ugnieceniu w ręku. Po wyschnięciu tworzą mocne połączenie, które zachowuje przez całe lata elastyczność. Zależnie od celu, jakiemu ma służyć szczelina dylatacyjna, jej rozszerzalność bywa różna. Dlatego przy wyborze masy należy mieć ten wzgląd na uwadze. Dobre masy elastyczne nie powinny “starzeć się”, podlegać wpływom atmosferycznym i zanikaniu.