Dla budujących

Jak posługiwać się farbami i lakierami

Nakładanie farby pędzlem nie jest trudne, jeśli przestrzega się kilku zasadniczych reguł:
– szczeciny pędzla nigdy nie należy ustawiać pionowo, lecz ukośnie do malowanej powierzchni,
– pędzel zanurzać trzeba w farbie tylko do jednej czwartej długości szczeciny, nadmiar zaś farby usunąć z pędzla o brzeg puszki,
– malowanie rozpocząć należy od pomalowania kątów, brzegów i wszystkich części, do których dostęp jest trudny, a potem dopiero gładkie powierzchnie; spływającą farbę zdjąć pędzlem (bez farby), nie rozmalowywać pełnym pędzlem,
– farbę ostrożnie rozcieńczyć, jeśli (np. po dłuższym przechowywaniu) źle się rozprowadza, ponieważ zgęstniała.
Większe płaszczyzny wymagają szczególnej staranności. Nowoczesne lakiery schną bardzo szybko, dlatego lakieruje się jedno pasmo za drugim. Malując np. drzwi, lakier nakłada się dwoma pionowymi 30-50 cm długimi pociągnięciami pędzla i rozprowadza się go w lewo i w prawo. W ten sam sposób wykonuje się cały pas trzeci; zaczyna się lakierować od góry, ale w ten sposób, że lakier rozciąga się poziomo (wygładza się). Nadmiar lakieru zbiera się na brzegu puszki. Teraz kolej na następne pasy. Każda nowa warstwa ma przy podziale i wygładzaniu zachodzić o 1 cm na poprzedni pas. Dlatego malować należy w sposób ciągły, lecz nie w pośpiechu.

Nakładanie farby na ścianę za pomocą wałka malarskiego daje znacznie szybsze efekty niż przy malowaniu pędzlem.
W skład kompletu przyborów do malowania wałkiem wchodzą: 1) Wałek malarski z walcem pokrytym okładziną z futra naturalnego (np. owczego) lub tkaniny futropodobnej z włókien syntetycznych o odpowiedniej długości włosa (np. wałki z krótkim włosem są przeznaczone do farb olejnych, olejno-żywicznych i ftalowych), 2) ocynkowana siatka ociekowa służąca do odciskania nadmiaru farby z wałka, 3) specjalne naczynie na farbę, umożliwiające odpowiednie zawieszenie siatki. Wymiary naczynia i siatki powinny być dostosowane do długości wałka.
Farbę przeznaczoną do malowania sufitu i ścian wlewa się do naczynia, w którym umieszczona jest siatka ociekowa. Proces malowania wałkiem składa się z następujących faz; zanurzenia wałka w farbie; odsączenia nadmiaru farby przez przetoczenie wałka po powierzchni siatki ociekowej, przetaczania wałka malarskiego po ścianie.
Nasycony farbą wałek przetacza się po powierzchni podłoża — np. ściany — najpierw w kierunku pionowym (od dołu do góry); potem zaś — ruchem zygzakowatym, a następnie ponownie pionowo — z dołu do góry i z powrotem z góry na dół, kończąc proces nakładania farby na ścianę. Prędkość obrotu wałka malarskiego, siła nacisku wałka do podłoża oraz kierunki przetoczeń wałka po danym fragmencie powierzchni podłoża (ściany) zależne są przede wszystkim od jakości użytej farby do malowania.