Dla budujących

Jak posługiwać się farbami i lakierami

Wałek malarski ze skóry cielęcej ma tę zaletę, że przy malowaniu sufitów i ścian farbami klejowymi czy emulsyjnymi (przy umiejętnym posługiwaniu się nim) nie chlapie. Poza tym powłoka farby nie jest zupełnie gładka, lecz lekko szorstka. Najczęściej poszukiwana do użytku domowego jest szerokość wałka malarskiego równa ok. 17 cm. Istnieją także wałki węższe (7 cm) i szersze (25 cm).
Przed użyciem należy wałek namoczyć w roztworze wody mydlanej. Podobnie jak pędzie, wałki malarskie należy suszyć na wisząco. Wałek nadaje się też do nakładania farb olejno-żywicznych oraz lakierowania większych płaszczyzn. W tym przypadku wałek musi być wyposażony w obicie nylonowe albo z wełnianego pluszu. Jeśli przy malowaniu wałkiem malarskim pozostają na powłoce farby pęcherzyki, wystarczy dodatkowe pociągnięcie wałkiem bez nacisku. Do lakierowania kaloryferów są specjalne wałki.

Szpachla jest najważniejszym narzędziem uzupełniającym w domowym malowaniu. W swej klasycznej formie — ze stalową klingą i drewnianym trzonkiem służy do skrobania podłoża, do zalepiania dziur w ścianie gipsem, jak również przy reperacji tynku i kitowaniu nierówności. Do szpachlowania powierzchni – drewnianych i metalowych lepiej nadaje się szpachla japońska albo kwadratowa o szorstkiej i cienkiej płaszczyźnie z drewnianym brzegiem albo ze sztucznego tworzywa.

Narzędzia do czyszczenia stosowane przy przygotowaniu podłoża to przede wszystkim:
– Stalowa i druciana szczotka, nieodzowna przy czyszczeniu podłoża i tynku i betonu, przy usuwaniu rdzy itp.
– Cyklina (gładzica) do usuwania z drewna poprzedniej zniszczonej powłoki farby lub politury, do której to czynności nie nadaje się stalowa szpachla.
– Papier ścierny różnej wielkości ziarna: 60-80 — do ścierania z grubsza, 100 — do ścierania poprzedniego malowania, 120-160 — do ścierania delikatnego, np. przy szlifowaniu do połysku jedwabistego.
– Szczotką do odkurzania podłoża ze starej zeskrobanej powłoki.

Podstawy techniki malowania pędzlem i wałkiem
Malowanie można rozpocząć, kiedy podłoże jest już przygotowane. Powierzchnia, którą mamy malować, musi być czysta, bez rdzy, wilgoci i tłuszczu. Środek wiążący nie może wsiąkać w pory drewna nasycone wodą, gdyż, substancja błonotwórcza przy schnięciu farby rozpuszcza się. Podobnie dzieje się przy wilgoci istniejącej wewnątrz drewna. Nagły wzrost temperatury powoduje parowanie, które wywołuje spękanie lakieru.