home Elementy wyposażenia mieszkania Naprawa zaworu (kranu)

Naprawa zaworu (kranu)

Uszkodzenie zaworu polega zwykle na przeciekaniu wody. Jeśli woda przecieka mimo silnego zakręcenia kranu, spowodowane jest to uszkodzeniem lub wadliwym montażem uszczelki. W celu wymiany uszczelki należy zamknąć dopływ wody, zakręcając zawór przelotowy, a następnie wykręcić kluczem całą górną część zaworu, co umożliwi wyjęcie trzpienia z uszczelką. Po odkręceniu nakrętki i wymianie uszczelki na nową — górną część zaworu trzeba wkręcić aż do oporu.
Innym powodem przeciekania wody może być źle działająca uszczelka wokół trzpienia kranu. W tym przypadku woda przecieka po odkręceniu kranu. Można to miejsce uszczelnić, dokręcając dławik, tzn. nakrętkę osadzoną na trzpieniu, co spowoduje rozpłaszczenie uszczelki i dokładniejsze jej przyleganie do kołnierza. Jeśli po dokonaniu naprawy woda w dalszym ciągu przecieka, należy wykręcić dławik i wymienić uszczelkę na nową.


W celu zdjęcia dławika i uszczelki, trzeba wymontować również pokrętło osadzone na trzpieniu. Zdejmuje się je odkręcając małą nakrętkę, która je zabezpiecza przed zsunięciem.
Trzecim punktem przeciekania może być styk zakrętki i przelewu, którego wylot jest ruchomy. Zasada uszczelniania jest taka sama, jak przy trzpieniu. W celu dociśnięcia uszczelki należy dokręcić nakrętkę, a jeśli to nie skutkuje, wymienić uszczelkę na nową.